Бутнахме паметник! До тук с „1300 години България“ 15.08 | 15:01
От творбата на проф. Веселин Старчев пред НДК остана само носещата конструкция

В България все още обичаме да обличаме историята си в идеологически противоречия, обичаме да слагаме черни печати на една или друга епоха. Напразно, без смисъл, унищожаваме нещо, което вече е било увековечено в спомените на поколенията.
И едва ли, поне в следващите поколения паметникът "1300 години България" ще бъде забравен. Може би, защото по някакъв малко тъжен и малко смешен начин напомня на тази същата държава, чието име гордо носеше в продължение на години, а после смешно скри под платнищата на рекламни пана.
Въпреки противоречивите позиции по отношение на демонтажа, днес (15 август) паметникът "1300 години България", който с години стоеше завит под плат уж за реконструкция, бе свален. От делото на Валентин Старчев остана само носещата конструкция, а всички бронзови елементи бяха премахнати. С тонове метал ще бъде нарязан на скрап и продаден. Мургави столичани, явно научили за демонтажа, вече правят опити да го разграбят, съобщи наш читател.
Дискусията за съдбата на някогашния монумент, който в последните години се превърна в куп ръждясал метал, се води от години в общественото пространство. От страна на местната власт постоянно се прокрадваха идеите за демонтаж.
От Съюза на художниците обаче винаги се противопоставяха на това. Преди два дни в отворено писмо се обявиха категорично против демонтажа. Те не бяха съгласни с идеята за обществено обсъждане за съдбата му, защото според тях това решение трябваше да се вземе от компетентни органи.
За художниците "да заличиш този паметник е равносилно на това да заличиш част от историята ни". От Асоциация "Трансформатири" стартираха конкурс за паметника с мотива, че за чужденците той е интересен, че те гледат на него без идеологически напластявания. Но и това не спря общината да го нареже на скрап.
От днес, на мястото на този паметник, който будеше въпросителни в главата на младите хора, неразбиращи неговото значение, ще остане само постамент. Както подсказва името, паметникът пред НДК беше изграден в чест на тържествата за 1300 години от основаването на българската държава - през 1981 година. Тогава е построен и Националният дворец на културата (НДК), оформена е и градинката отпред.
Както много неща по време на комунистическото управление на България, и НДК е построен ударно и предсрочно - плановете са били да бъде изграден за 12 години, но строителите успяват да се справят само за четири - първата копка е била през май 1978 година.
Тепърва ще се започва дебат за това какво трябва да се сложи на негово място.
Водещи
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Кристалина Георгиева: Световната икономика е изправена пред сериозно изпитание 3
Според директора на МВФ, това поставя държавите в изключително трудна ситуация и прави спешно...
25.04 | 16:45
-
Във вторник е първото заседание по делото срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков
Петков е с повдигнато обвинение от 10 януари
25.04 | 16:30
-
Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии
С променените режими се забранява провеждане на сечи, с изключение на отгледни, санитарни,...
25.04 | 16:15
Най-четени
-
Доверието в кабинета пада?
Съдбата на този кабинет ще бъде решена от потенциални противоречия вътре в управляващата...
25.04 | 10:59
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Радев: Няма 100 дни кабинет „Желязков”, а ново начало на модела „Борисов”
Според него има министри, които искат да работят, но нямат и няма да имат свободата да го...
25.04 | 12:34