Бъдещите медици учат на кредит 30.08 | 15:31
Най-много студентски кредити са използвали изучаващите медицински специалности
През миналата година 4825 студенти са получили кредити на обща стойност над 20 милиона лева.
Това съобщи образователният министър Сергей Игнатов по време на официалното подписване на договора с "Алианц банк" за студентско кредитиране.
Студентите имат възможност да теглят банкови кредити, за да следват висше образование. Условията за това са регламентирани в обнародвания през 2010 г. Закон за кредитиране на студенти и докторанти.
До момента Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН) беше сключило договори с Банка ДСК ЕАД и "Райфайзенбанк (България)" ЕАД. Към тях от днес се присъединява и "Алианц банк България" АД.
Игнатов не пожела да даде прогноза за това дали тази година повече студенти ще потърсят услугите на финансовите институции. Все пак министърът сподели личното си мнение, че занапред все повече студенти ще търсят кредити, за да учат.
Държавата е гарант за отпусканите банкови кредити. "За 2012 година от бюджета е осигурена банкова гаранция в размер на 80,5 милиона лева", съобщи още образователният министър. Парите ще се използват, в случай че някой от отпуснатите кредити не се покрива редовно към съответната банка, поясни още министърът.
Кредитът, който даден студент е взел, трябва да бъде погасен в рамките на 10 години, като лихвата през целия период е постоянна - 7%. Максималната сума, която се отпуска, зависи от семестриалната такса на ВУЗ-а. Парите се отпускат единствено за покриване на таксите за следване - те не включват плащания за квартира, общежитие или режийни разходи.
"В рамките на следването кредитополучателят заплаща само лихвата по кредита, а след дипломирането започва и същинското погасяване на задължението към банката", поясни Сергей Игнатов.
Наблюденията на Игнатов са, че кредити преди всичко са взимали студентите от частните университети.
Най-много от тази възможност са се възползвали изучаващите медицински специалности. Едва 100 души са получили през 2010 г. отказ за кредит, при това заради непълни документи, с които са кандидатствали, стана ясно още днес.
Сумите, които се изплащат за погасяване на кредита, са около 50-60 лева на месец. "Смятаме, че за един период от 3-4 години, колкото е обучението, тези суми едва ли ще натоварят студентите", коментира Светослав Гаврийски, изпълнителен директор на "Алианц банк България" АД.
В закона за студентското кредитиране се казва, че право да кандидатстват за кредит имат български граждани, както и граждани на Европейския съюз, на друга държава от Европейското икономическо пространство или на Конфедерация Швейцария.
Към момента на подаването на искането за сключване на договор за кредит, кандидатите трябва да не са навършили 35 години.
Друго условие е да се обучават в редовна форма за придобиване на образователно-квалификационна степен "бакалавър", "магистър", или "доктор" в държавно и частно висше училище или научна организация.
Задължително изискване е и да нямат придобита същата образователно-квалификационна или образователна и научна степен, както и да не са прекъсвали обучението си, освен в случаите, предвидени в закона.
Водещи
-
Как да съхраняваме правилно газовите бутилки у дома?
През последните дни инцидентите с взривени газови бутилки зачестяват.
07.01 | 09:30
-
Бившият лидер на БСП създава нова лявоцентристка партия
Критика към преговорите за кабинет
07.01 | 09:15
-
Близо половината от чужденците, които идват у нас - 46-47%, влизат с цел туризъм
Позитивни новини може да има и от страни като Чехия. Франция е все още неразработен пазар,...
07.01 | 08:58
-
Гърците масово зареждат евтин бензин в България
Простата сметка показва, че при едно зареждане гръцките граждани спестяват средно по 26 евро,...
07.01 | 08:45
Най-четени
-
Времето днес, прогноза за вторник, 7 януари
Слънчево и топло, облачността се увеличава следобед
07.01 | 08:00
-
Гърците масово зареждат евтин бензин в България
Простата сметка показва, че при едно зареждане гръцките граждани спестяват средно по 26 евро,...
07.01 | 08:45
-
Близо половината от чужденците, които идват у нас - 46-47%, влизат с цел туризъм
Позитивни новини може да има и от страни като Чехия. Франция е все още неразработен пазар,...
07.01 | 08:58