България - страна от Дивия запад 08.05 | 12:05
България и Румъния все още не са напълно интегрирани в ЕС, пише Reuters

"Имаме си работа със страна от Дивия запад". Това казва представител на ЕС за България, изтъквайки съмненията си относно способността на страната ни да прилага закона и да живее според демократичните норми.
България и Румъния се чувстват изолирани от европейския дебат, пише Reuters. Въпросите, свързани с двете страни, се отнасят обикновено до прилагането на закона, готовността им да се справят с корупцията, организираната престъпност и нелегалната миграция.
Членството в ЕС не гарантира еднопосочен билет за демократична стабилност, икономически ръст и по-добри възможности за всички.
"Европейският съюз се вижда като златна дъга на хоризонта”, казва Аманда Пол, експерт в Центъра за европейска политика. Тя изтъква, че като цяло България и Румъния имат полза от членството в ЕС, но в двете страни все още има значителен дефицит на демокрация.
Гражданите на двете страни трябва да са по-разочаровани от собствените си политици, отколкото от европейските институции, според нея.
България и Румъния все още не са напълно интегрирани в ЕС, въпреки че доходите на глава от населението са се увеличили с 30% между 2006 и 2011 г. и в двете държави, според данните на МВФ.
Двете страни остават извън Шенген. "Ние сме второ качество хора в ЕС и сме изключени от важните решения, които се взимат в Брюксел”, смята 64-годишен румънски инженер.
Когато стане дума за бюджет, България и Румъния получават останките, изтъква дипломат.
Reuters припомня, че в неделя в България предстоят парламентарни избори, които ГЕРБ се готви да спечели. Борисов обаче може да не събере достатъчно гласове, за да състави сам кабинет, обяснява агенцията.
Водещи
-
Втори ден хаос по европейски летища заради кибератаката
В Брюксел над 80 полета на летището в Завентем бяха забавени, а 20 бяха отменени
21.09 | 18:00
-
Пореден протест заради безводието в Плевен
21.09 | 17:40
-
Великобритания официално признава Държава Палестина
Очакваното обявяване се случи преди сесията на Общото събрание на ООН
21.09 | 17:20
-
НАТО вдигна германски изтребители, заради руски разузнавателен самолет над Балтийско море
Руската машина е летяла в международното въздушно пространство без полетен план или...
21.09 | 17:00
Най-четени
-
Почина продуцентът Росен Цанков
Той е син на режисьора Вили Цанков и доведен син на Стефан Данаилов
21.09 | 10:40
-
Благотворителен базар пред НДК в подкрепа на деца със специални потребности
Той ще се проведе от 10 до 18 ч.
21.09 | 09:15
-
20 страни от ЕС са с отрицателен естествен прираст на населението през 2024 г.
България е втора в негативната класация след Латвия
21.09 | 13:00