В защита на длъжника: Режат права на частни съдебни изпълнители, банки и монополи 07.07 | 14:25
Под натиск на омбудсмана Манолова депутатите приеха на първо четене промени в ГПК

Парламентът прие на първо четене предложенията на омбудсмана Мая Манолова, с които се ограничават правомощията на частните съдебни изпълнители, банките и монополите. Депутатите подкрепиха единодушно четирите законопроекта за промени в Гражданския процесуален кодекс, внесени от ГЕРБ, "БСП за България", "Обединените патриоти" и "Воля", предаде Дарик.
С измененията се подобрява процедурата по призоваване на длъжника. Той трябва да бъде търсен най-малко три пъти на посочения от него адрес, като един от тях задължително да е в неработен ден.
Обвързва се несеквестируемият доход на длъжника с размера на минималната работна заплата. Предвижда се и възможност възражението на длъжника срещу заповед за незабавно изпълнение със заявител-банка, да спира изпълнението, както и правото на длъжника да обжалва определената от съдебния изпълнител оценка на недвижимия имот.
След гласуването Манолова заяви, че с подкрепата си депутатите са дали ясен знак, че стоят на страната на обществения интерес, а не на частни икономически интереси. Тя отбеляза, че "дяволът е скрит в детайлите" и затова ще следи много внимателно работата по промените между първо и второ четене.
Манолова изрази надежда, че в работата ще се включат и представители на граждански организации, на Камарата на частните съдебни изпълнители и на Асоциацията на банките.
"Надявам се, че между двете четения няма да се промени философията на промените", каза Манолова.
Водещи
-
Заради напускането на ДПС - ДПС: Управляващите партии с обща позиция
България се нуждае от редовно правителство, категорични са от ГЕРБ-СДС, БСП - ОЛ и ИТН
15.04 | 21:00
-
Подписаха договора за проучвания за добив на нефт и газ в Черно море
На церемонията присъства и премиерът Росен Желязков
15.04 | 20:45
-
Тръмп съкращава с 50% бюджета на Държавния департамент
Ще бъдат закрити програми и посолства по целия свят
15.04 | 20:30
Най-четени
-
Недоволство в Перник заради концесия за добив на въглища
Срещу разработването на находището се обяви и кметът Станислав Владимиров
15.04 | 16:45
-
Футболният лукс в Европа: Къде живеят звездите? 3
15.04 | 08:30
-
Някои видове мухъл са безопасни, като тези, използвани в производството на сирене
Но битовата плесен върху хляб или други продукти не се отнася за тях.
15.04 | 11:45