ЕК не възнамерява да ни налага санкции заради дипломите 19.04 | 07:54
Това е заявил говорителят на еврокомисаря по образованието Денис Абът

Европейската комисия не възнамерява да налага санкции или да открие наказателна процедура срещу България в сферата на образованието. Това е заявил пред БТА Денис Абът, говорител на еврокомисаря по образованието, културата, многоезичието и младежта Андрула Василиу.
Абът бил потърсен за повече информация заради медийни публикации, в които се твърди, че ЕК би могла да предприеме подобни стъпки заради получени множество жалби от български студенти, че признаването на дипломите им от европейски университети отнема прекалено много време.
Комисията разглежда поотделно всяка постъпила жалба, като същевременно поддържа пряк контакт със съответните власти в засегнатата страна от ЕС, за да бъде намерено най-доброто за всички решение, отбелязва Абът. Повечето случаи се решават по този начин, допълва той.
Наказателните процедури се предприемат само като последен изход, в края на този диалог. Те не представляват санкции от самата ЕК, а по-скоро водят до предаването на въпроса в ръцете на Европейския съд, допълва говорителят.
Когато става дума за признаване на академични документи, не е необичайно процедурите да бъдат продължителни и скъпи, коментира Абът. По неговите думи, заради разликите в европейските образователни системи, определящи дали дадена диплома, издадена в една страна от ЕС, има еквивалент в друга, може да се стигне до дълъг процес, придружен със спорове.
Говорителят отбелязва, че не е възможно да има безпристрастна процедура на признаване на дипломи във всички страни от ЕС, както и да се определи кои стъпки от прилаганите процедури по признаването на дипломите са прекалени. Всеки случай трябва да бъде оценен самостоятелно, добавя Абът.
iNews припомня, че вчера стана ясно, че от ЕК обмислят наказателна процедура, ако се стигне до извода, че държави-членки възпрепятстват признаване на дипломи, издадени в други държави-членки, с което се пречи на студенти да упражняват правото си на свободни движение.
Много месеци и значителни суми са необходими на българските студенти, за да се признаят в родината им дипломите им за завършено образование в други страни членки на Европейския съюз (ЕС).
Тежката процедура и неоснователно многото стъпки привлякоха вниманието на Европейската комисия (ЕК), която, по информация на EurActiv, може да предприеме правни действия по въпроса.
Неведнъж българи, завършили в чужбина, са се оплаквали, че процедурите по признаване на дипломата им у нас, са тромави и тежки, като понякога се губят шансовете за започване на желаната работа заради административните пречки около документацията.
Водещи
-
Казуси и въпроси, свързани с различни житейски ситуации, бяха включени и тази година в голяма част от тестовете на зрелостниците
На днешната матура по профилиращ предмет бяха анулирани 5 изпитни работи заради опит за...
23.05 | 17:59
-
Мир срещу избори: Кремъл диктува нови условия за край на войната
„Първо трябва да имате договор и когато той бъде договорен, ние ще вземем решение. Но...
23.05 | 17:40
-
Радев сезира КС заради референдума за еврото
Това съобщиха от Прессекретариата на държавния глава
23.05 | 17:20
-
Борисов:Силата на кмета е да бъде сред хората, да бъде един от тях
Изборите в трите населени места ще се проведат на 15 юни.
23.05 | 17:00
Най-четени
-
НСИ: С 2 години повече живее българинът след COVID пандемията
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не...
23.05 | 09:45
-
Времето в България се разваля за часове
Гръмотевични бури се очакват през следобедните часове, а с тях ще нахлуе и студен фронт в...
23.05 | 10:59
-
Васил избра Адриана. Мартин предложи брак на Даниела на големия финал на „Ергенът“
След двете изключително романтични и открити срещи на Васил с Росица и Адриана, Пенев се...
23.05 | 11:59
-
Пеевски предлага: Спиране на партийната субсидия и отнемането на държавни и общински публични сгради за партии
Предложението на лидера на „ДПС - Ново начало” коментираха от „Продължаваме Промяната -...
23.05 | 13:23