ЕК „хвана“ Плевнелиев в лъжа 10.06 | 20:02
Не е вземано решение за спиране на средства по програми „Транспорт“ и „Конкурентоспособност“
Европейската комисия опроверга президента Росен Плевнелиев, който заяви, че Комисията спира парите по оперативните програми "Транспорт" и "Конкурентоспособност".
"ЕК не е вземала решение за спиране на средства по тези програми", заяви Ширин Уилър, говорител на еврокомисаря по регионална политика Йоханес Хан.
В същото време министърът на правосъдието и вицепремиер по управление на средствата от Европейския съюз Зинаида Златанова посъветва ситуацията у нас да не влияе на финализирането на споразумението с ЕК, което е за близо 15 милиарда евро.
Това стана по време на заседание при Златанова, на което бяха транспортният министър Даниел Папазов и екоминистърът Искра Михайлова с целия екип, който работи за финализирането на партньорското споразумение между България и Европейската комисия.
"Бяха обсъдени бележките, които сме получили на 6 юни от Брюксел, а до 26 юни София трябва да отговори на поставените въпроси. В коментарите на комисията няма нещо, което да ни изненадва, това е очаквана, рутинна процедура", коментира вицепремиерът.
Златанова помоли своите колеги да ускорят отговорите по поставените въпроси за програмния период 2014-2020 г., да изпратят цялата налична документация, всички планове и стратегии.
"В момента ЕК преговаря с 28 държави. България е "някъде в златната среда" на тези разговори", коментира член на екипа на Златанова.
За нашата страна става дума за 15 млрд. евро, които се очаква да получим в следващите 7 години по 7 оперативни програми и средства за селските райони и рибарство.
Нито една от държавите в ЕС няма краен срок за парафиране на този финансов документ, пише в. "24 часа".
Според плановете на София подписването му трябва да стане до края на септември, още преди назначаването на новата Еврокомисия.
От Брюксел смятат, че реформата в здравния сектор е неотложна, но стратегията за нея не е достатъчно конкретна. В сектора "Води" се препоръчва да се засили капацитетът на ДКЕВР, а отговорността за изпълнение на проектите да се прехвърли от общините към ВиК операторите.
Що се отнася до "Информационни и комуникационни технологии", България още няма план за достъп до технологии от следващо поколение, казват от Брюксел. Въпреки че широколентовият достъп би могъл да бъде финансиран от еврофондове, липсата на ясен инвестиционен модел притеснява Еврокомисията.
По-рано днес обаче вицепремиерът по икономическото развитие на България Даниела Бобева заяви, че секторът на информационните технологии е създал 6% от БВП на България през 2013 г.
От Европа препоръчват възможно най-скоро инвестициите в научни изследвания и иновации да достигнат 1,5% от БВП.
От Брюксел заявяват, че пари за селските райони ще се дават само ако осигуряват растеж, работни места, икономическо съживяване и подпомагат борбата с обезлюдяването на цели региони.
Има още препоръки за подобряване на споразумението за енергийна ефективност, собственост на земята, черноморски флот и искане за ускоряване на съдебната реформа. В раздела за ефективното изпълнение на оперативните програми специално внимание е отделено на обществените поръчки, за които са дадени 5 препоръки.
Водещи
-
Учениците с 16-дневна коледна ваканция
Тя ще започне на 21 декември (събота) и ще продължава до 5 януари (неделя), на 3-и януари ще...
16.11 | 12:20
-
Терзиев: Изключително доволен съм от първата година на мандата си
По думите на столичния кмет София не е била в застой
16.11 | 12:00
Най-четени
-
"Възраждане": Категорично сме против "отвързването" на МРЗ от средната работна заплата
От политическата сила ще съобщят позицията си на среща със служебния министър на финансите...
16.11 | 09:45
-
Радев: България и Азербайджан имат потенциал за дългосрочни партньорства
Българският президент посети Баку за участие в 29-ата сесия на Конференцията на страните по...
16.11 | 11:00
-
Слънчев и по-топъл уикенд
Максималните температури ще са по-високи от вчерашните и ще са между 10-12°С в цялата страна
16.11 | 09:00