Или правим стратегия за бежанците, или Европа ни спира парите 25.03 | 15:50

Европа е готова да отпусне още пари, но само при условие, че имаме стратегия за интеграция на емигрантите

От Теодора Кокаланова

"Могат да се предоставят още финансови средства за бежанците в България, но след като бъде изготвена структура и бъде разработена ясна стратегията за интеграция. Само така ще можем да бъдем сигурни, че европейските средства ще се оползотворяват по максимално ефективен начин".

Това обяви в Харманли европейският комисар за вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, цитирана от БТА. По думите й ЕС е предоставил 15 милиона евро на България за подкрепа на дейностите, свързани с бежанците. Еврокомисарят уточни, че половината от средствата вече са предоставени, а останалата сума предстои да бъде получена.

Според вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев към момента не се предвижда откриването на нови места за настаняване на чужди граждани. "Дължим всички като общество голяма благодарност на момчетата, които са на границата. Без тях сега щяхме да сме в една ситуация, която нямаше да можем да я управляваме", отбеляза министърът.

По думите му от началото на годината задържаните у нас нелегални имигранти са средно по малко от 160 души на месец.

В Харманли еврокомисарят посети регистрационно-приемателния център за чужди граждани, търсещи закрила у нас, придружавана от министъра на вътрешните работи Цветлин Йовчев. Европейският комисар се запозна с условията, при които са настанени чуждите граждани в центъра за бежанци в Харманли и разговаря с някои от обитателите му.

"Някои от тях все още очакват да получат официалния си статут. Това да ги притеснява - защото стоят и не знаят какъв е статутът им", каза Малмстрьом. По думите й изключително важно е тези хора да се осланят на надеждна информация. "Това, което чух от тях е, че всички искат да отидат някъде другаде. За съжаление, съгласно европейското законодателство, това не е възможно, тъй като България е първата страна на прием на исканията за статут", отбеляза еврокомисарят. 

Министър Йовчев коментира, че много от хората, които са тук като бежанци, не виждат бъдещето си в България - те преследват мечта. "Тази мечта, може би, за много от тях не е реална. Те искат да отидат в Западна Европа, където считат, че биха могли да намерят работа", смята той. 

По думите му много от чуждите граждани не са с добро образование и нямат съответна професионална квалификация. Според него, сред тях има и хора, които искат да се възползват от социалните системи в Западна Европа. "Те не са привлечени от българската социална система. Много от тези хора може би са оставили начин на живот, който е много по-добър, отколкото имат много от българските граждани", отбеляза Цветлин Йовчев. 

Еврокомисар Малмстрьом допълни, че България е страна с ограничени ресурси, по-бедна е и това оказва натиск върху българската държава. Тя посочи, че Министерството на вътрешните работи и правителството работят усилено върху разработването на стратегия за интеграция. По този начин бежанците ще могат да научат езика, децата ще тръгнат на училище и хората ще си намерят работа.  

"Полагаме извънредни усилия, за да им осигурим нормални условия. Аз съм убеден, че много български граждани, на които им предложат такива условия, биха дошли в такива места за настаняване", смята вицепремиерът. Според него средствата наистина са недостатъчни, но това са възможностите на България. Той изрази надежда, че усилията, които се полагат за чуждите граждани, търсещи закрила у нас, вече се оценяват от всички.

По време на посещението на еврокомисаря в Харманли млада бежанка със запалка в ръка опита да пробие полицейския кордон, за да се запали, но бързо бе спряна от охраната.

Водещи

Най-четени