И Златева поиска достъп до базата данни на Шенген за нашите служби 07.02 | 17:12
Служебният вицепремиер настоява миграцията да се заложи като тема на предстоящия Съвет на ЕС

Европейският съюз трябва да бъде готов да се справи със засилване на миграционните потоци в следващите месеци с оглед на подобряването на метеорологичните условия и от там – на възможностите за нелегално преминаване на границите. Като държава-членка, която защитава външна граница на ЕС, България ще бъде бдителна и ще подкрепя общоевропейските решения на миграционния проблем, заяви в Брюксел вицепремиерът по подготовката на Българското председателство на Съвета на ЕС Деница Златева. Тя участва в редовното заседание на Съвет "Общи въпроси", който подготвя дневния ред на срещата на държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС на 8 и 9 март.
"За да изпълняваме ефективно ангажиментите си към европейските партньори и да следим стриктно всички миграционни маршрути към Европа, имаме нужда да получаваме регулярно актуална информация за ситуацията по всички външни граници на ЕС", заяви още Златева. Вчера президентът Румен Радев, по време на официалната си визита в Германия и срещата с колегата си Йоахим Гаук също поиска българските служби да имат достъп до Шенгенската информацияонна система, за да могат по-добре да пазят външните граници на ЕС. Златева настоя и темата "Миграция” да бъде разгледана на предстоящото заседание на Европейския съвет. Българската позиция беше подкрепена от редица други държави-членки.
Подготовката на Европейския съвет беше водеща тема на днешното заседание на министрите, отговарящи за европейските въпроси в 28-те страни от Съюза. Очаква се на него държавните и правителствените ръководители да обсъдят актуални въпроси в областите на вътрешната и външната сигурност на ЕС, повишаването на заетостта в страните-членки, икономическия растеж и конкурентоспособността на Съюза. В проведените дискусии по тези теми и в контекста на обсъжданите мерки за заетост и икономически растеж в ЕС Деница Златева определи продължаването на кохезионната политика като ключов приоритет за България. Тя посочи също, че от особен интерес за страната ни са политиките за социална интеграция и за повишаване на енергийната независимост на европейско ниво. Вицепремиерът отбеляза значението на помощта от ЕС, която получаваме за газовите интерконекторни връзки със съседните страни, и подчерта отговорното отношение на българското правителство към изграждането им.
По време на заседанието Европейската комисия представи Комуникация "Следващи стъпки към устойчиво европейско бъдеще: Европейски действия за устойчивост”, чиято основна цел е да включи приетите от ООН Цели за устойчиво развитие в политиките на ЕС. На следваща среща в този формат през юни Съветът ще конкретизира дейностите и отговорностите на ЕС в прилагането на Целите за устойчиво развитие.
Водещи
-
Задържаха петима души при акции срещу проституцията в София
При първата акция, реализирана на 13 май в апартамент в жилищен комплекс "Люлин",
16.05 | 10:30
-
Бойко Борисов отправи остри критики към кмета на София Васил Терзиев във връзка с продължаващите протести
Той обвини Терзиев в бездействие и подчерта, че според него Столична община разполага с...
16.05 | 10:15
-
Очаква се днес в Истанбул да се проведат първите от 2022 година преки преговори между Украйна и Русия
В преговорите ще участва и делегация на САЩ, водена от държавния секретар Марко Рубио, който...
16.05 | 09:59
-
Как ще почиваме около 24 май
Това всъщност е и последната възможност през пролетта за комбиниране на почивни дни и отпуск....
16.05 | 09:45
Най-четени
-
Хладен и дъждовен петък
Максималните температури ще бъдат между 13° и 15°C в цялата страна, като в Източна България и...
16.05 | 08:00
-
Кризата с транспорта в София: Терзиев обяви дали може да се удовлетворят исканията на протестиращите
Какви мерки предвижда общината за облекчаване на трафика?
16.05 | 09:30