Наводнението в с. Бисер взе първите си жертви 06.02 | 13:13
Трима възрастни мъже се удавиха
Наводнението в харманлийското село Бисер взе първите си жертви. Кметът на селището Златка Вълкова съобщи, че трима възрастни мъже са били намерени мъртви. По всяка вероятност, причина за смъртта е удавяне. По думите на Вълкова първата приливна вълна е придошла към селото между 7:00 и 7:30 часа сутринта, предаде БТА.
iNews припомня, че харманлийското село Бисер бе наводнено тази сутрин от преливането на язовир "Иваново". Екип на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението” вече пристигна на мястото на инцидента. Създава се организация за привличане на допълнителни сили за оказване помощ на населението.
Съветът към местните жители е при възможност да се изтеглят на максимално високо място, за да са в безопасност. На места водата достига два метра. Много хора са последвали съвета и са се "евакуирали" на покривите на къщите си, които са залети от прииждащата вода. Изпратени са два хеликоптера от авиобаза "Крумово", край Пловдив.
Създадена е организация спасените да се настаняват в Харманли. С помощта на военен хеликоптер са спасени двама души в района на хасковското село Стойково. Те бяха блокирани в затънал във водата лек автомобил
Със заповед на премиера Бойко Борисов е задействан Националният план за защита при бедствия в частта "наводнения” за областите Хасково, Смолян, Кърджали и Стара Загора. На директорите на областните дирекции на МВР и звената "Пожарна безопасност и защита на населението” е разпоредено да предприемат всички необходими мерки във връзка с усложнената обстановка и обилните валежи на територията на страната.
Областните управители са уведомени да организират контрола на състоянието на язовирите и непрекъснато наблюдение с цел максимално изпускане на водните запаси, за да се осигури свободен обем за поемане на притока.
Междувременно от правителствената пресслужба съобщиха, че към село Бисер пътува премиерът Бойко Борисов. По разпореждане на министър-председателя вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов отпътува за бедстващото с. Бисер и ще ръководи лично спасителната операция по извеждане на жителите на селото от наводнения район.
Във връзка с усложнената зимна обстановка и обявения код «червено» в няколко области, премиерът Бойко Борисов разпореди на министрите Цветан Цветанов, Лиляна Павлова, Мирослав Найденов и Нона Караджова да му докладват на всеки 30 минути за моментната обстановка в страната, хода на спасителната операция и дейностите по почистване и отводняване.
Действията на силите, ангажирани в спасителната операция, са координирани от национален щаб. На място са пристигнали и доброволци от Българския Червен кръст.
Водещи
-
Почина най-високата баскетболистка в историята
Семьонова, която завинаги ще остане в историята със своя ръст от 213 сантиметра и невероятни...
09.01 | 17:59
-
Близо 300 аптеки остават блокирани, обещаните IT екипи липсват
Хаосът с рецептите продължава - НЗОК не спази 48-часовия ултиматум
09.01 | 17:45
-
С шест стотинки е поскъпнал градският транспорт в Перник
Цената на билета за градските линии е 0,80 евро или 1,56 лв. при досегашна цена от 1,50 лв
09.01 | 17:15
-
Бив депутат от ИТН разкри опити за политическо пазаруване и липса на диалог със Слави Трифонов
Анализът на ситуацията показва, че напускането на Чорбанов съвпада с критичен спад в...
09.01 | 17:00
Най-четени
-
Строят още 36 километра от магистрала “Хемус”
За другия участък там - 4.2, който е с дължина 14 км, регионалният министър издаде разрешение...
09.01 | 14:59
-
Как да преборим „януарското сиво“ и да запазим желанието за действие?
Следобедна малка почерпка: „Умната енергия“
09.01 | 14:15
-
Баба Бориска за първата пенсия в евро: Вземах хубавите пари, гледайте колко са хубави само – зелени, червени
Светлината идва от най-малкия потомък – двегодишното правнуче. "Това е светлинката ми. Чакам...
09.01 | 11:59
-
Таро прогноза за 2026 г. по месеца на раждане
Съставен е хороскоп за 2026 г. с помощта на карти Таро, базиран на месеца на раждане
09.01 | 11:30