Навършват се 171 г. от рождението на великия Иван Вазов 09.07 | 14:15
Авторът на "Под игото" е роден 9 юли 1850 г. в град Сопот и умира на 22 септември 1921г. в София, като през целия си живот винаги е носил България в сърцето си

Днес, на 9-и юли, се навършват 171 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.
Поетът е роден 9 юли 1850 г. в град Сопот и умира на 22 септември 1921г. в София, като през целия си живот винаги е носил България в сърцето си.
Тя му отвръща със същото, а той и неговото творчество са неделима част от българщината и самосъзнанието на българите. Иван Вазов е роден в семейство на заможен сопотски търговец Минчо Вазов. "Борът” е първото му публикувано стихотворение отпечатано през 1870-а в "Периодическо списание”. Макар Събка Вазова - майка му, да подкрепя писателската кариера на сина си, баща му е решен да го направи търговец. Затова и през 1870 година е изпратен при чичо си в Румъния. Недоволен от решението на баща си, една вечер Вазов бяга в Браила и няколко месеца живее сред хъшовете в кръчмата на Нено Тодоров.
Именно в Браила се запознава и с Христо Ботев и създава повестта "Немили-недраги".
През 1871 година се завръща в България и се отдава на образователното дело - учител е в Свиленград, за кратко работи и като преводач, а няколко години по-късно през 76-та година Вазов се установява в Румъния като секретар на Българското централно благотворително общество в Букурещ. Там подготвя първите си стихосбирки - "Пряпорец и гусла" и "Тъгите на България". Следват още значими творби, увековечени в стихосбирките ,,Избавление" (1878), ,,Гусла" (1881), ,,Италия" (1884), ,,Поля и гори" (1884), ,,Сливница" (1885).
За кратко е назначен за председател на Окръжния съд в Берковица. От октомври 1880 година Вазов живее в столицата на Източна Румелия - град Пловдив, където развива широка обществена дейност, проявява се като радетел за подобряване положението на българите в Османската империя, активно изразява своята силна гражданска позиция. В Пловдив става главен редактор на списание "Наука", а заедно с Константин Величков основават списание "Зора".
Водещи
-
При спецакция на полицията: Разкрита е схема за измами с онлайн кредити за над 150 000 лева
28-годишен мъж е привлечен като обвиняем и е с мярка "задържане под стража" до 72 часа.
28.08 | 21:00
-
Златко Баретата показа как изглежда и тренира на 56 г. ВИДЕО
Ъндърграунд героят е в топ форма, превърна се в звезда в ТикТок
28.08 | 20:45
-
Емрах пресече слуховете: Не се жени за балдъзата си!
28.08 | 20:30
Най-четени
-
Местните власти разрешиха отстрела на дивото животно, което беше забелязано в Силистренско през последните дни
Системата BG-Alert няма да бъде активирана
28.08 | 10:59
-
620 евро минимална заплата – спор между синдикати и работодатели
Минималната почасова ставка ще стане 7,31 лева при влизането в еврозоната
28.08 | 13:30
-
Шанс за живот: Доброволец спаси две бебета-зайчета от пожар край Вакарел
Оттам пишат още, че майката я няма и не се знае дали е избягала или изгоряла в пожара и...
28.08 | 11:30