Оплакваме се на ЕК за проблемите с домовете за деца 23.03 | 16:42
Георги Богданов представи проблемите при затварянето на големите домове за деца
![Оплакваме се на ЕК за проблемите с домовете за деца](http://inews.bg/pictures/431552_1004.jpg)
Наблюдава се тенденция на отнемане на възможности за работа на НПО-та по изпълнението на дейностите към най-уязвимите групи деца и семейства.
От Националната Мрежа за Децата (НМД) са поставили въпроса за изключването на неправителствените организации от процеса на деинституционализация.
Това констатира Георги Богданов от НМД на среща с генералния секретар на Европейската комисия в Брюксел Катрин Дей.
Изпълнителният директор на НМД представи сериозните опасности при реализацията на проектите по деинституционализация, изпълнявани от българското правителство, и по-специално проблемите при затварянето на големите домове за деца.
В разговора се очертал и фактът, че системата на Агенция за социално подпомагане продължава да не бъде реформирана, а тя от своя страна има ключова роля при закрилата на децата. Проблемът с тежката ситуация, в която се намират Отделите за закрила на детето, също не бе подминат при обсъждането.
Като цяло бе предложено в специфичните препоръки на Комисията към България да бъдат включени по-ясно ангажиментите за реформиране на социалната система, която се намира в незадоволително състояние.
Необходимо е да се преустанови "потъването на парите” от съкратените капацитети и от закритите институции за деца в бюджета на страната.
Тези финанси трябва да се инвестират в нови услуги за деца и семейства. За 2010 година над 5 милиона лева не бяха реинвестирани в услуги за деца и семейства, а запълниха други бюджетни празноти от страна на Министерство на финансите.
Водещи
-
Украинският президент Зеленски с призив за общоевропейска армия
Според него, Европа все по-малко може да разчита на подкрепата на САЩ и е важно да разполага...
15.02 | 18:00
-
Слави за Кирил Петков: До кога ще позволяваме самозванци да се изказват от името на Републиката?
Лидерът на ИТН иска да бъде потърсена наказателна отговорност от съпредседателя на ПП заради...
15.02 | 17:20
-
Метеоролог каза каква люта зима се задава от утре
Ето какво ще е времето през идната седмица, според Анастасия Стойчева от НИМХ
15.02 | 17:00
Най-четени
-
Унищожителната реч на Джей Ди Ванс към ЕС (ВИДЕО)
Вицепрезидентът на САЩ подложи на критика Евросъюза и някои отделни държави пред смълчаната...
15.02 | 10:00
-
Рая Назарян: Въпрос на дни е да представим официално бюджета
Тя заяви, че има огромни по размер - около 4 милиарда, неизпълнени ангажименти от предходния...
15.02 | 11:20
-
Желязков за скъпите храни: Няма да се предприемат мерки, които изкривяват пазара
"Във веригата на доставките трябва да се намесят НАП и "Митниците", заяви премиерът
15.02 | 14:00