Орешарски: Страхът от връщане на ГЕРБ във властта спира бизнеса да инвестира 16.03 | 10:42
Според премиерът политическата стабилност би увеличила доверието в бизнеса

Заплахата от това ГЕРБ да се върне на власт карала родния и чуждия бизнес да се въздържа от инвестиции и от по-мащабното разгръщане на стопанската дейност. Това заяви премиерът Пламен Орешарски по време на семинара на БСП и правителството, на който членовете от кабинета трябва да отчетат свършеното през месеците, в които са на власт.
За пореден път министър – председателят подчерта, че политическата нестабилност продължава да разколебава доверието на бизнеса и домакинствата. Той отчете обаче, че фирмите са били освободени от натиска и рекета, на които бяха подложени от предишните управляващи.
Орешарски отчете и че икономическият растеж не е на нужното ниво заради все още слабото на търсене на пазара, което основно се дължи на недостатъчно потребителско доверие.
Друг акцент премиерът постави върху работата на администрацията, която е била подлагана периодично на политически натиск и продължава да сдържа активността си. "Всички сме убедени, че ключов задържащ фактор за бизнес климата и за икономическия растеж са многобройните административни тежести", каза министър-председателят и добави, че е необходимо по-бърза промяна на законовата и подзаконовата нормативна рамка.
Орешарски подчерта и нуждата от балансиране на енергийната система. "Овладяхме ценовия натиск в енергетиката, но системата остава дебалансирана", изтъкна той.
По отношение на събираемостта на бюджетните приходи Орешарски коментира: "Приемливите резултати в края на миналата година бързо ще се обезценят, ако тази не постигнем видим обрат в тенденциите и в крайните ефекти", заяви той.
"Справихме се с ускоряването на проектите, финансирани по европейските фондове", подчерта премиерът. "Тази година ни предстои двойна работа – да продължим ударно да усвояваме евросредствата от стария програмен период и финализирането на Споразумението за партньорство с ЕС и задвижването на проектите, които ще се финансират от новите оперативни програми.
Сред приоритетите, върху които ще работят управляващите, са подобряването на бизнес климата и увеличаването на приходите в държавната хазна.
Стабилизирането на енергетиката и преодоляването на инертността в здравеопазването също се сред задачите на кабинета. Системите за финансов контрол, ефективността в образованието и електронното управление са сред приоритетите на управляващите.
Водещи
-
Малките и средни предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната
Това коментира министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов
08.07 | 20:40
-
Нов протест за запазване на българския лев се провежда в столицата
Демонстрацията е подкрепена от партиите "Възраждане", МЕЧ и "Величие"
08.07 | 20:20
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44