Оценка за поведение може да затвори вратите към висшето образование 01.04 | 12:45
Телефоните в клас и родителската отговорност

Дебат относно въвеждането на оценка за дисциплина като фактор при кандидатстване в университет беше проведен в предаването "Денят започва" на БНТ. Експертите изразиха противоположни мнения по въпроса, показвайки дълбоко разделение сред професионалната общност.
Пламена Николова от фондация "Райз България" и член на Управителния съвет на "Асоциация Родители" определи предложението като "първоаприлска шега". Според нея идеята е крайно нелогична в контекста на демографската криза в страната.
"Университетите се борят за малкото студенти, които остават в България. Ние да съкращаваме още повече пътя на младите хора към университетите звучи абсурдно", заяви Николова в ефира на националната телевизия.
Тя подчерта, че българската образователна система прекалено често разчита на наказания и забележки, вместо да стимулира позитивното поведение. По думите ѝ, въвеждането на допълнителна оценка няма да доведе до реална промяна в поведението на учениците.
От друга страна, д-р Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", защити идеята, обяснявайки, че става въпрос за оценка на "социално поведение", което представлява оценяване, а не наказание или санкция.
"В образователната система има огромен дефицит на спазване на училищния правилник. Ние трябва да направим една превенция първо на учениците, които са агресивни. И да защитим другите деца, които са възпитани", категоричен беше Петров.
Телефоните в клас и родителската отговорност
Дискусията се разшири и към темата за използването на мобилни телефони в училище и потенциалното глобяване на родители, които позволяват на децата си да носят устройства в клас.
Пламена Николова определи идеята като "неясна" и подчерта необходимостта от допълнително изясняване на много детайли. Тя обаче призна, че проблемът с употребата на телефони по време на учебния процес е глобален и изисква адекватно решение.
Юлиян Петров беше категоричен: "Безспорно телефонът няма място в час". Въпреки това, той постави въпроса за отговорността по прилагането на тази забрана: "Кой трябва да внимава тази забрана да стане факт? Учителят ли? Да засилим неговата административна и "пазаческа" роля ли? Тези къщички за телефони ми идват в повече".
Религия и добродетели в учебната програма
Експертите обсъдиха и потенциалното включване на религия и добродетели в училищната програма. Д-р Петров оцени това като положителна идея в контекста на развитието на ценностна система сред учениците, подчертавайки важността от възраждане на традиционните добродетели в образователната среда.
Водещи
-
Времето през май: От 2 до 33 градуса
В по-голямата част от страната средно месечната сума на валежите ще бъде около нормата
30.04 | 21:00
-
След размяната на реплики между Борисов и Радев: МО призна - има проблем с 1 от системите на F-16
Командирът на ВВС Николай Русев обаче уточни, че това не означава, че самолетът е счупен
30.04 | 20:15
Най-четени
-
Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят на 1 май
На 2 май, 3 май и 5 май 2025 г. зоните за почасово платено паркиране ще работят нормално.
30.04 | 11:15
-
Балабанов: Не се казвам Асен Василев и не съм правил глупав План за възстановяване и устойчивост, заради който се чудим как да наредим бюджета
Балабанов е категоричен, че за да се свърши цялата планирана работа на правителството - трябва...
30.04 | 09:59
-
Борисов е разпоредил "ликвидиране" на "Браво Пловдив" от властта в града под тепетата
Това заяви лидерът на ГЕРБ
30.04 | 15:10