Пенсионната реформа в ход 03.11 | 12:56
Правителството одобри увеличаването на осигурителния стаж и възрастта за пенсиониране

Министерски съвет прие проектозакон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Целта на промените е създаване на правна рамка на новия усъвършенстван пенсионен модел, въвеждане на краткосрочни и дългосрочни мерки за финансова стабилност на пенсионната система и подобряване адекватността на пенсиите, съобщиха от правителствената информационна служба.
В законопроекта са включени предложения за промени в условията за придобиване право на пенсия. Предвижда се от 1 януари 2012 година увеличаване на стажа за работещите при трета категория труд с по 4 месеца на всяка календарна година до достигане на 37 години стаж за жените и 40 години стаж за мъжете през 2020 г.
От 1 януари 2021 година с по шест месеца нараства и възрастта за пенсиониране до достигане на 63 години за жените през 2026 година и 65 години за мъжете през 2024 година.
Условията за пенсиониране на работещите при първа и втора категория труд няма да се променят до 31 декември 2014 г. Пенсиите на тези лица за периода 2011 г. - 2014 г. ще се изплащат от държавното обществено осигуряване вместо от професионалните пенсионни фондове и вноските от 12% и 7% ще постъпват в Националния осигурителен институт. Във фонд „Пенсии" на НОИ ще се прехвърлят и средствата по индивидуалните им партиди до 31 март 2011 г.
От 1 януари 2015 година ранни пенсии за работещите при първа и втора категория труд ще се изплащат само от професионалните пенсионни фондове.
Сред предложенията на кабинета е и това от 1 януари 2014 г. да отпадане тавана на новоотпуснатите пенсии и постепенно увеличаване тавана на старите пенсии.
Предвид завишаването на изискванията за необходимия осигурителен стаж за придобиване право на пенсия, се запазва и възможността за т.нар. „закупуване на осигурителен стаж" (до 5 години), но вече не като преходна разпоредба, а като постоянно действаща. Вноската е в размера на вноската за фонд „Пенсии" - 17,8% върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.
Предвиждат се промени в начините на изчисляване размерите на пенсиите и превръщането на осигурителен стаж от различни категории.
С проектозакона се разширява кръгът на осигурените лица, като се дава възможност и на докторантите да се осигуряват за пенсия по свое желание и за своя сметка.
Друга промяна предвижда премахването на максималния размер на обезщетенията за безработица.
Водещи
-
Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажиментa към изграждането на реални отбранителни способности
Той проведе среща със зам.-помощник секретаря по отбраната за Европа в Департамента по...
12.04 | 18:00
-
Слава Севрюкова: нНе Гагарин е първият космонавт!
Преди него имало десетина, оцелял е само Владимир Илюшин, отбелязва тя
12.04 | 17:40
-
Рюте: Русия обмисля да разположи ядрени оръжия в Космоса
Това каза генералният секретар на НАТО пред германския вестник "Велт"
12.04 | 17:20
-
Хартиените трудови книжки остават в историята от 1 юни
Те обаче не бива да се унищожават, а трябва да се оформят от последния работодател и да се...
12.04 | 17:00
Най-четени
-
Лазаровден е! Какво повелява традицията, а какво е забранено?
Вижте какви са и поверията за този ден
12.04 | 09:00
-
Мариан Бачев: Културата ще загуби пари по ПВУ
Ресорният министър обаче не се нае да каже прогнозна сума
12.04 | 11:20
-
Пореден протест в София и Телиш срещу войната по пътищата
Те са под наслов: „България няма деца за убиване!“
12.04 | 11:40
-
Хартиените трудови книжки остават в историята от 1 юни
Те обаче не бива да се унищожават, а трябва да се оформят от последния работодател и да се...
12.04 | 17:00