Риба балон е била уловена край Севастопол 03.07 | 10:15
Най-големият риск идва от токсина в тъканите ѝ, който не се разрушава при готвене и прави консумацията ѝ смъртоносно опасна.

Риба балон е била уловена край Севастопол, което предизвика голям обществен интерес, тъй като този вид обикновено не се среща в Черно море. Тя е тропическа риба, произхождаща от Червено море, и се е разпространила в Средиземно море през Суецкия канал. Според гл. ас. Фериха Церкова от Института по рибни ресурси във Варна, уловеният екземпляр вероятно е преминал през Босфора.
Рибата балон е хищник, приспособима към различни температури и соленост. Тя обитава морското дъно и има силни челюсти, които могат да повредят риболовни мрежи. При заплаха се надува и разгръща шиповете си като защитен механизъм.
Най-големият риск идва от токсина в тъканите ѝ, който не се разрушава при готвене и прави консумацията ѝ смъртоносно опасна.
Добрата новина е, че рибата балон не е заплаха за туристите по Черноморието, тъй като все още не е широко разпространена. При забелязване на такъв екземпляр, хората трябва да информират Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, за да се подпомогне наблюдението на вида.
Един екземпляр може да се види в Аквариума във Варна, където се отглежда при условия, подобни на естествения ѝ хабитат. Черно море обаче е по-студено и по-малко солено, което прави трайното ѝ установяване малко вероятно. Въпреки това, повишаването на морската температура през последните години улеснява проникването на средиземноморски видове, като например корейския скорпид, който вече се среща по-често край българските брегове.
Промените в морската екосистема изискват засилено научно наблюдение и адаптиране на екологичните и риболовните политики.
Рибата балон, известна като фугу в Япония, е прочута както с деликатния си вкус, така и с изключително опасната отрова, която съдържа. Основната отрова е тетродотоксин – невротоксин, който е много по-силен от цианида. Намира се главно в черния дроб, яйчниците, кожата и други органи на рибата. Тетродотоксинът парализира мускулите и може да доведе до смърт от задушаване, тъй като блокира предаването на нервни импулси. Антидот няма, затова лечението е поддържащо (дишанe, кислород и т.н.). Япония е основният потребител на фугу.
Само лицензирани готвачи, които са преминали специално обучение и изпит, имат право да го приготвят. Най-често се сервира като: сашими (тънко нарязано сурово месо) – красиво подредено като цвете и тепаняки (на плоча), фритюрно пържена, в супи, или фугу чири (горещо ястие).
Въпреки рисковете, почти не се случват фатални случаи в лицензирани ресторанти. Най-често инцидентите възникват при нелегално или домашно приготвяне.
Според японските традиции, яденето на фугу носи усещане за вълнение и уважение към смъртта – заради риска, макар и минимален при професионално приготвяне.
Водещи
-
Взрив във военния завод „Арсенал“ в Казанлък, има загинал (ОБНОВЕНА)
По първоначална информация ударната вълна е съборила помещение
03.07 | 19:08
-
След 6 години ремонт, пътят Ботевград – Мездра вече е отворен ОБЗОР
Ще направи ли това пътуването през Северозападна България по-бързо и безопасно.
03.07 | 17:59
-
София: Временни ограничения на движението в три транспортни подлеза ще има поради измиване
От 00:00 часа до 4:30 часа на 8 юли се забранява влизането на пътни превозни средства по бул....
03.07 | 17:40
-
Съюзът на артистите: Искате ли оставката на Тошко Йорданов?
Обезпокоителни изказвания в културната сфера
03.07 | 17:20
Най-четени
-
Иво Сиромахов публикува нови остри критики към депутатите в социалните мрежи
Призив за премахване на депутатите
03.07 | 11:30
-
Риба балон е била уловена край Севастопол
Най-големият риск идва от токсина в тъканите ѝ, който не се разрушава при готвене и прави...
03.07 | 10:15
-
Оставката на бившия вече съпредседател на "Продължаваме промяната" като депутат ще бъде гласувана
Дневният ред на пленарната седмица предвижда прекратяване на правомощията на Петков като...
03.07 | 09:15