Проф. Александър Маринов и Милен Любенов: Налице е разпад на държавността 29.01 | 15:00
не е справедливо да пакетират БСП с ДПС, тъй като има една задкулисна коалиция в страната и тя е между ГЕРБ и ДПС, което е удобно за управляващите

"Аритметичният резултат от вота на недоверие беше предизвестен, но проблемите остават. Хиперактивността на прокуратурата се надявам, че ще остане в рамките на закона". Така социологът проф. Александър Маринов коментира пред БНР актуалните теми за вота на недоверие и акциите на прокуратурата срещу президента Румен Радев, срещу бизнесмена Васил Божков и акцията в Комисията по хазарта.
По думите на проф. Маринов опозицията е пропуснала възможност да заяви алтернативни възгледи за основните проблеми, дебатирани по време на вота.
"Новият главен прокурор е амбициозен човек и иска да докаже, че с него започва нова ера. Тази активност трябва да не е тенденциозна, селективна", смята социологът.
В предаването "12+3" с коментар по темите се включи и политологът Милен Любенов, секретар по вътрешната политика на президента Росен Плевнелиев: "Препотвърди се парламентарното мнозинство. БСП загуби тактически, тъй като за пореден път я пакетират с ДПС, което не е справедливо, тъй като има една задкулисна коалиция в страната и тя е между ГЕРБ и ДПС. Това пакетиране е удобно за ГЕРБ, правейки препратки към управлението на Пламен Орешарски. Това правителство не може да бъде свалено с вот на недоверие".
Според Любенов по отношение на действията на прокуратурата процесите са много по-дълбоки, отколкото изглеждат: "От една страна тече олигархична война, а от друга страна атаката срещу президента е политическа, която цели имиджово да урони престижа на държавния глава. Това е и опит за овладяване на президентската институция".
Проф. Александър Маринов се съгласи с тезата, че това е по-скоро политическа комбинация, отколкото стремеж за защита на законността: "Може това да доведе до репутационни щети, но ако атаката не е добре подплатена, може да има обратен ефект. Прокуратурата е подведена от чувството за недосегаемост, тя прави каквото си иска и никой нищо не може да ѝ направи".
Според социолога не може да се стигне до импийчмънт на президента, а политологът припомни, че историята вече помни случай на опит за сваляне на президента – във втория мандат на Георги Първанов мнозинството от ГЕРБ започна процедура и имаше гласуване в парламента. Любенов е на мнение, че импийчмънт не може да се случи.
И Милен Любенов, и проф. Александър Маринов смятат, че е налице разпад на държавността.
Водещи
-
ДАНС: Русия и нестабилните Балкани остават основна заплаха за сигурността на България
Това сочи Годишният доклад на Държавната агенция за 2024 г.
27.04 | 17:40
-
Доналд Тръмп - младши пристигна. Кой е той?
Какво не знаем за най-голеемия син на американския президент
27.04 | 17:20
-
Орбан: Военната психоза, обхванала Европа, е на път да приключи
Без Америка Украйна няма шанс, но Брюксел се придържа към безнадеждна стратегия за война,...
27.04 | 17:00
-
Тя ли е новата любов на Гришо?
Горещата мексиканска актриса Ейса Гонсалес целуна първата ни ракета след победата му в Мадрид
27.04 | 16:40
Най-четени
-
Екипи на пожарната отводняват къщи в Монтанско
84 л/кв. м се изляха снощи в с. Лехчево
27.04 | 12:23
-
Борис Бонев: ГЕРБ отстрани Стоян Братоев от поста в "Метрополитен"
Гангстери превземат общинско дружество с капитал от над 3 милиарда лева - така коментира той...
27.04 | 14:00
-
Георги Георгиев: Имотната мафия е по-силна, отколкото си мислих, но не е по-силна от държавата
Това са хора без всякакви скрупули, зад които обаче съвсем не стоят само изпълнители с...
27.04 | 15:00