Процъфтяваща престъпност и муден съд в икономически силните области на страната 09.11 | 16:36
Столицата, Благоевградско, Бургаско и Варненска област са в дъното на класацията за сигурността и работата на местната съдебна власт, показва анализ на ИПИ

Повече регистрирани престъпления и по-проблемна съдебна система - това е цената, окято плащат икономически развитите области за своя просперитет. Това става ясно от изследването за развитието на регионите в България на Института за пазарна икономика.
Наблюдава се известна зависимост между икономическото развитие и социалната среда по отношение на сигурността и правосъдието в областите, но с различна посока, отбелязват икономистите в последния си доклад. Колкото по-развита икономически е една област, толкова повече проблеми се срещат както в работата на правосъдната система, така и при регистрираните престъпления срещу личността и собствеността.
Фиг. 7. Брой регистрирани престъпления срещу собствеността на 10 000 души от средногодишното население през 2014 г.
Източник: МВР
Най-развитата по икономически показатели област – София град, е с най-лоши показатели в областите сигурност и правосъдие.
Областите София град, Благоевград, Бургас и Варна са в дъното на класацията за сигурността и работата на местната съдебна власт, но пък са с едни от най-високите оценки за икономическо развитие. От друга страна, областите Кърджали, Смолян, Силистра и Ловеч се характеризират с ниска престъпност и относително ефективна местна съдебна система, но със слабо икономическо развитие. Има и изключения – област Габрово например е с едни от най-добрите икономически показатели, но и с относително ниска престъпност, умерена натовареност и относително ефективна работа на наказателните съдии в Окръжния съд. Областите Кюстендил, Сливен и Монтана пък са примери за слаба икономика, но и за лошо представяне в сферата на сигурността и правосъдието, е отбелязано в анализа.
Общо за страната в периода 2011–2013 г. намалява действителната натовареност на наказателните съдии в окръжните съдилища (от 10,8 дела на месец през 2010 г. на 8,3 дела на месец през 2013 г.). Тази тенденция вероятно може да се обясни, поне отчасти, с намалелия брой регистрирани престъпления както срещу собствеността, така и срещу личността през 2013 г. спрямо 2010 г.
Спад на престъпността през този период спад на престъпността е установен в абсолютно всички области на страната без изключение, ако се съди от регистрираните престъпления срещу собствеността, е посочено в доклада. Затова са трудно обясними нарастването на дела на висящите наказателни дела и паралелното намаляване на относителния дял на делата, свършили в 3-месечен срок, в повечето области през 2013 г. спрямо три години по-рано. Влошаването на тези показатели сигнализира за намалена ефективност на съдебната система в повечето области, отбелязват анализаторите от ИПИ.
Водещи
-
Росен Желязков: Кабинет начело с ГЕРБ няма в момента алтернатива
Ако има противници на еврото, винаги търсете кой има интерес да няма евро, посъветва премиерът
20.07 | 15:00
-
Борисов: За мен кметът на Варна е невинен, докато съдът не се произнесе
От центъра надясно, други освен ГЕРБ няма. Всички други партии са влезли вляво, в сферата на...
20.07 | 14:00
-
100 бона хонорар върнали Владо Карамазов в Би Ти Ви?
Снимките на „Traitors: Игра на предатели“ вече започнаха във Видин
20.07 | 14:30
Най-четени
-
Петкова за заловения рекорден кокаин: България успешно пази границите на ЕС
Участниците в контрабандата са ползвали дипломатическо прикритие за извършване на...
20.07 | 11:00
-
Мирчев: В КПК има списък с 88 кмета на ПП-ДБ, които са готови за бой
По думите му Делян Пеевски държи ГЕРБ, но не всички там са разбрали, че съдбата на Бойко...
20.07 | 11:20
-
16 лева за фрапе по морето
20.07 | 10:20