Сметната палата откри куп нарушения в Тракийския университет 17.04 | 16:46

Студенти минавали в горен курс с неплатена такса

От Ралица Стоянова

Нарушения в учебната дейност и изпълнението на бюджета откри Сметната палата при извършен одит на Тракийския университет в Стара Загора.

Одитът обхваща период от една година - от 1 януари 2010 г. до 31 декември 2011 г. Бюджетът на университета към 31 декември 2010 г. е бил  25 144 248  лв., а към 31 декември 2011 г. –  24 661 789  лв., пише Econ.bg

От ръководството на университета не са изпълнили някои от задълженията, свързани с бюджетния процес, като не са приети правила за формиране на бюджета на основните звена и филиалите на университета и така не са спазени изискванията на Закона за висшето образование.

Допуснато е студенти с три и повече неположени изпити да бъдат записани през новата учебна година, както и да бъдат записани студенти, които не са платили таксата си за обучение.

Не са въведени и Вътрешни правила за работната заплата на преподавателския персонал и непреподавателския персонал. Не е въведен ред за приемане и контрола на получените дарения от страната.

Освен това в новооткрит филиал на университета не са били назначени необходимия брой академични преподаватели на основен трудов договор. Не са спазени правилата за учебна дейност на университета, се казва още в одита на Сметната палата.

Констатирани са пропуски и при сключването и отчитането на гражданските договори. В същото време въведеният ред за издаване на командировъчни заповеди и тяхното отчитане, създава предпоставка за извършване на незаконосъобразни разходи.

Отделно от това утвърдените вътрешни правила за провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчка не са създали достатъчно добри условия за спазване на законовите изисквания. Оказва се, че между действащата правна уредба и утвърдените от ректора правила за възлагане на обществени поръчки, съществуват противоречия.

От Сметната палата посочват също, че заради недостатъчен вътрешен контрол са допуснати нарушения на Закона за обществените поръчки при подготовката на документациите за участие. Липсата на правилно планиране на вида и обема на потребностите от обществени поръчки, както и недостатъчният контрол върху разходите пък са станали причина за възлагане на идентични или сходни дейности, и при избора на изпълнители е приложен по-облекчен режим за възлагане.

Водещи

Най-четени