Тунинговат влаковете с душ кабини и климатик 11.04 | 12:04
БДЖ пуска новите спални вагони до месец
Новите 30 спални вагона, които ще бъдат пуснати в движение от следващия месец, са оборудвани с душ кабини, санитарен възел и помещение за предлагане на топли и студени напитки. Климатичната инсталация позволява индивидуално регулиране на температурата във всяка спална кабина, като лятото тя може да бъде понижена до 18 градуса.
Новите вагони бяха лично инспектирани от транспортния министър Кристиан Кръстев, който пътува до Вакарел и обратно. Те са произведени от турската компания "Тюркие вагон санаи А. Ш. Тювасаш", като цената на договора е 32,2 млн. евро без ДДС.
Всички вагони са сертифицирани, уточниха от БДЖ. Пет от тях са приспособени за хора с увреждания, а останалите са конвенционални. Всеки вагон разполага с по 10 спални кабини с по три легла. Всички са снабдени с пожаро-известителна и информационна система.
Вагоните разполагат още с интерком връзка, която позволява подаването на информация. Предвидено е и индивидуално събуждане за всеки от пътниците.
По думите на министъра не се очаква новите вагони да доведат до поскъпване на билетите за БДЖ.
Спалните вагони ще бъдат включени към съставите на нощните влакове по направления: София-Варна-София (през Горна Оряховица), София-Варна-София (през Карлово), София-Добрич-София (през Горна Оряховица), София-Силистра-София (през Горна Оряховица и Русе), София-Бургас-София (през Пловдив) и Пловдив-Варна-Пловдив (през Карнобат).
Скоростта, с която могат да се движат вагоните, е 160 км/ч. Те няма да се включват в международни композиции, тъй като по европейските стандарти железниците трябва да се движат с 200 км/ч.
Водещи
-
Почина най-високата баскетболистка в историята
Семьонова, която завинаги ще остане в историята със своя ръст от 213 сантиметра и невероятни...
09.01 | 17:59
-
Близо 300 аптеки остават блокирани, обещаните IT екипи липсват
Хаосът с рецептите продължава - НЗОК не спази 48-часовия ултиматум
09.01 | 17:45
-
С шест стотинки е поскъпнал градският транспорт в Перник
Цената на билета за градските линии е 0,80 евро или 1,56 лв. при досегашна цена от 1,50 лв
09.01 | 17:15
-
Бив депутат от ИТН разкри опити за политическо пазаруване и липса на диалог със Слави Трифонов
Анализът на ситуацията показва, че напускането на Чорбанов съвпада с критичен спад в...
09.01 | 17:00
Най-четени
-
Строят още 36 километра от магистрала “Хемус”
За другия участък там - 4.2, който е с дължина 14 км, регионалният министър издаде разрешение...
09.01 | 14:59
-
Как да преборим „януарското сиво“ и да запазим желанието за действие?
Следобедна малка почерпка: „Умната енергия“
09.01 | 14:15
-
Баба Бориска за първата пенсия в евро: Вземах хубавите пари, гледайте колко са хубави само – зелени, червени
Светлината идва от най-малкия потомък – двегодишното правнуче. "Това е светлинката ми. Чакам...
09.01 | 11:59
-
Таро прогноза за 2026 г. по месеца на раждане
Съставен е хороскоп за 2026 г. с помощта на карти Таро, базиран на месеца на раждане
09.01 | 11:30