Чужди юристи критикуват уволнението на съдия Тодорова 28.08 | 18:22
То е непропорционално и противоречи на основни принципи на ООН, смята Международната комисия на юристите

Международната комисия на юристите изрази безпокойство от уволнението на съдия Мирослава Тодорова.
Тодорова, която е и председател на Съюза на съдиите в България бе отстранена от поста си в Софийския градски съд през юли с решение на Висшия съдебен съвет. Тогава кадровиците на съдебната власт изтъкнаха като мотив забавянето на няколко дела.
Решението им обаче предизвика изключително остра реакция на редица правозащитни организации, граждански движения и магистрати, които заподозряха разчистване на сметки заради критиките ѝ към вътрешния министър Цветан Цветанов.
Сега Международната комисия на юристите (МКЮ) заявява в становище, публикувано на сайта на организацията, че уволнението на Тодорова е "силно непропорционална и неуместна санкция" и на практика противоречи на основни принципи на ООН.
"МКЮ призовава българските власти да осигурят честен процес на съдия Тодорова срещу решението на ВСС и да предприемат мерки за защита на съдията, както и на други членове на съдийското съсловие, срещу тормоз или заплашване, независимо от източника им", посочват от организацията.
От там изтъкват, че съдия Тодорова неведнъж публично е назовавала проблемите в правосъдната система в България и е критикувала работата на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Припомнят, че тя е обръщала внимание на повтарящите се словесни атаки към съдебната власт от страна на членове на правителството, "конкретно от вътрешния министър, които представляват заплаха за независимостта на съдебната власт в страната".
От международната организация изтъкват, че случаят с Мирослава Тодорова може да представлява злоупотреба с дисциплинарните практики в съдебната система, за да бъде отстранена, заради публично изразяваното ѝ безпокойство за намесата на изпълнителната власт в независимата съдебна.
"Такава злоупотреба с дисциплинарните правила противоречи на основните принципи на ООН за независимост на съдебната система, която защитава свободата на изразяване на съдиите (Принцип 8) и правото на съдиите да формират или участват в професионални асоциации, включително целящи да защитават тяхната независимост (Принцип 9)", се посочва в позицията.
От организацията припомнят, че и Европейската комисия също изрази загриженост за провала на ВСС в защитата на независимостта на съда.
МКЮ призовава управляващите в България да "гарантира спазването на институционалната и личната независимост на съдиите и че се вземат мерки, които да осигурят на магистратите възможността да изпълняват функциите си без заплахи".
Водещи
-
Правителството планира по-строги санкции при злоупотреби с цените заради еврото
КЗП получава нови правомощия за контрол на цените до края на 2026 година
22.07 | 17:59
-
БНБ регистрира над двадесеткратно увеличение на неистинските банкноти от 100 лева
Намаляване на парите в обращение
22.07 | 17:20
-
Кремъл Дмитрий Песков заяви днес, че няма основания да се очакват чудеса на третия кръг на преките руско-украински мирни преговори
Изявлението бе направено часове преди планираната за утре среща в Истанбул между делегациите...
22.07 | 17:00
Най-четени
-
Алгафари отсече: Пеевски и Ново начало имат огромна политическа тежест
Тези, които "ревяха - като Бабикян и адвокат Николайчо Хаджигенов, се оказаха много малки, за...
22.07 | 11:15
-
"Върнете ми държавата": Кой беше Тодор Славков
Много често неофициално е наричан Малък Тошо.
22.07 | 12:30
-
Светският хроникьор и пиар Евгени Минчев се сбогува с Тодор Славков
"Лек, ранен полет в безвремието, Тошко.
22.07 | 09:59
-
България ще получи 22 милиарда евро от бюджета на Европейския съюз за периода 2028-2034 година
Реформите, които България трябва да изпълни, ще се определят от българското правителство и ще...
22.07 | 13:30