Ядем 80% вносни храни от 2016 г. 09.05 | 11:05
Европа ни продава полуфабрикатите, които не може да изнесе в Русия
В момента 65% от храните, които се продават у нас, не са с български произход. Нещата стоят така, че през следващата година се очаква делът на вносното по родните магазини да стигне 80%. Това съобщи пред "Фокус” председателят на млекопреработвателите в България Димитър Зоров. От думите му става ясно, че причините са основно две. От една страна в България не се подкрепя достатъчно родното производство, а от друга - напрежението между Брюксел и Москва и забраните да се изнасят някои европейски хранителни стоки за Русия.
В резултат на това производителите в ЕС имат големи количества продукти, които не могат да изнесат по направлението, за което са били произведени. Според Зоров преди да настъпи кризата в Украйна, 18% от европейското производство е трябвало да отиде за Русия. Заради проблемите обаче тези производители сега разполагат с големи излишъци на продукция. Те не желаят да я пуснат на по-ниски дъмпингови цени на местните пазари и затова част от нея се реализира на Българския пазар. Освен това масово става въпрос и за стоки с не особено високо качество. Зоров обяснява как в много случаи полуфабрикати се внасят у нас с етикети, че са кашкавал и се продават като такъв.
От друга страна проблемите за нашите производители идват от това, че не получават достатъчна подкрепа нито от държавата, нито от Европа. И ако нещата продължават по този начин, вървим към затваряне на родното производство, смята Зоров. Той дава пример с Румъния, където властите са пристъпили към антикризисни мерки по отношение на земеделските производители и ДДС-то за продукцията им е било намалено от 24 на 9%, което ще стимулира покупателната способност на населението там.
В същото време обаче и Европа не обръща внимание на проблемите на България. Зоров разказва, че неколкократно страната ни поставя въпроса пред Съвета на министрите на ЕС за обявяване на кризисна ситуация и предоставяне на допълнително подпомагане на производителите. Отговорът обаче винаги е бил, че в Европа млечна криза няма и не може да се предприемат такива стъпки.
Водещи
-
Заради липсата на ток жители на Троянско се събраха на протест
Затова жители от общината се събраха пред офиса на енергодружеството в Троян, за да попитат...
28.12 | 18:00
-
И това доживяхме! Бедните вече ходят да празнуват в Гърция
Cpeд нaй-cĸъпитe oфepти e тaзи зa пpeзидeнтcĸи aпapтaмeнт нa 5-звeздeн xoтeл в Бypгac нa...
28.12 | 17:40
-
Народно поверие гласи: Ако днес цялото ви семейство си пожелае нещо, то ще се сбъдне
Празничните дни и народни поверия не приключват с Коледа
28.12 | 17:20
-
Задълбочава се кризата с личните лекари
Броят им у нас продължава да намалява, а натоварването върху тях расте, става известно от...
28.12 | 17:00
Най-четени
-
Снеговалежът в централните и източните райони от Северна България продължава и днес
Ще духа слаб, по долината на Струма и в Източна България предимно умерен север-северозападен...
28.12 | 08:59
-
Не само в България обичат кисело зеле
И в Германия то има дълга история и традиции. А и в други страни го ценят. Днес киселото зеле...
28.12 | 09:40
-
АБВ за вписването на втора православна църква: Поставя се началото на нов разкол
В позицията си от АБВ припомнят първия опит за намеса в църковните дела по времето на...
28.12 | 13:59