85 съдилища нямат пари да си платят тока и водата 22.07 | 19:53
Застрашен от блокиране е правораздавателният процес, посочи Соня Найденова

85 съдилища в момента нямат пари да си платят тока и водата, а техният брой може и да се увеличи. Това пък от своя страна може да застраши самият правораздавателен процес. Това стана ясно от думите на представляващия Висшия съдебен съвет (ВСС) Соня Найденова, която представи отчет на работа за второто тримесечие на 2014 година от април до юни.
"Към момента около 85 съдилища са без средства за издръжка, което включва заплащане на външни услуги като ток, вода, разплащане на вещи лица и съдебни заседатели. Очаква се до края на седмицата броят на съдилищата да се увеличи. Този недостиг на средства за издръжка би довел до това да се блокира самия правораздавателния процес", посочи Найденова. Тя уточни, че макар съдебната власт да е била похвалена, че е единствената в страната, която няма неразплатени задължения към доставчици на външни услуги, финансовото състояние към момента показва, че по този показател тя няма да бъде първенец за дълго време.
Найденова посочи, че средствата за издръжка на съдилищата още в самото начало са показали, че тази година се разполага с половината от парите за издръжка, които са били миналата година. Според нея нежеланието за корекция на бюджета на ВСС е показателна. Тя допълни, че финансов недостиг има в различни сфери, но съгласно закона магистратите нямат право на стачка, което поставя темата за финансиране на съдебната власт встрани.
Стана ясно още, че ВСС подготвя последващо искане за увеличаване бюджета на съдебната власт с 19,3 млн. лева поради недостиг на средства, който се отнася до изплащане на обезщетения по Закона за съдебната власт, обезщетения по Кодекса на труда, средства за издръжка, възнаграждения, социални осигуровки за кандидатите за младши съдии и прокурори по време на обучението.
Това предложение ВСС е отправил чрез министъра на правосъдието за корекция на бюджета на съдебната власт и е съгласувано с всички министерства, но все още няма никакъв отговор, допълва агенция "Фокус".
По отношение на приетите анализи на инспектората, свързани с констатиране при извършване на проверки по голям брой самоотводи, Найденова посочи, че с решение на ВСС се изисква от административните ръководители на съдилищата на всеки три месеца да представят във ВСС информация за самоотводите на съдиите и мотивите за това.
"Препоръчва се на административните ръководители със свои заповеди да определят мерки, с които да се предотвратява заобикалянето на принципа на случайно разпределение по граждански и търговски дела. Акцентът е върху случаите, по които се подават множество единтични искови молби или молби за обезпечения”, обясни Найденова.
Водещи
-
Иде нов дълъг уикенд: Как да го "разтегнете" до 9 дни?
Месец май е пълен с почивни и неучебни дни
11.05 | 18:00
-
През август започва ремонтът на отсечката, на която загина Сияна
Магистрала "Хемус" ще бъде завършена до края на 2029 г., обеща министър Иванов
11.05 | 17:40
-
За 15 години цените на лекарствата са скочили 10 пъти
28 пъти са нараснали злоупотребите в здравната сфера
11.05 | 17:20
-
Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна
Това е заявил рдоган в телефонни разговори с Путин и Макрон
11.05 | 17:00
Най-четени
-
Честваме Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий
Вижте кой има Имен ден днес
11.05 | 08:37
-
Божидар Божанов: Още следващата седмица можем да отхвърлим референдума в пленарна зала
Според съпредседателя на ДБ това е "една от многото заблуди, които е направил президентът",...
11.05 | 14:00
-
Георги Харизанов: Референдум сега е като да питаме "за" или "против" Аспарух да пресече Дунава
"Голямата цел и идея е в един момент Румен Радев да се позиционира като човека на народа",...
11.05 | 13:20
-
Костадинов: Уведомихме нашите т. нар. партньори, че управляващите фалшифицират инфлацията
Трябва да има референдум и затова се радваме, че президентът се вслуша в призивите на...
11.05 | 16:20