Войната на Путин срещу Украйна разкри слабостите на НАТО 18.02 | 14:00
Това пише Хелга Шмид в коментар за АРД
![Войната на Путин срещу Украйна разкри слабостите на НАТО](http://inews.bg/pictures/938223-1_1004.jpg)
Войната на Путин срещу Украйна разкри слабостите на НАТО. И за повечето от тях са отговорни европейците, пише Хелга Шмид в коментар за АРД. Кои са основните недостатъци? Наличие на прекалено много и различни оръжейни системи, които не са съвместими помежду си, и голям брой танкове, които години наред са красили статистиката, но в момента изобщо не се намират в оперативна готовност.
Запасите от муниции
Войната разкри и още една слабост: липсата на достатъчно боеприпаси. Генералният секретар на НАТО обяви тези дни, че запасите се топят. "Ако днес поръчате муниции за тежката артилерия, няма да си ги получите в следващите две години", призна Йенс Столтенберг. "Войната в Украйна поглъща огромни количества боеприпаси", каза още той. По думите на генералния секретар всеки ден в Украйна се изстрелват значително по-голям брой муниции, отколкото индустрията произвежда. Столтенберг отправи апел оръжейните компании да работят на смени, включително и през нощта, за да осигуряват нужните запаси.
Ако НАТО беше частен концерн, навярно отдавна щеше да е фалирал, коментира АРД. В Алианса има разпоредби за задължителните запаси от муниции, но никой освен САЩ не ги спазва, посочва АРД. Според различни преценки нито една държава в ЕС не разполага с муниции, които биха стигнали и за седмица. При това нападението на Русия срещу Украйна на 24 февруари 2022 не дойде съвсем изненадващо за НАТО. Само дни преди това Столтенберг беше отправил последно предупреждение към Кремъл и обявил, че НАТО ще направи всичко необходимо, за да защити своята територия, а всяка евентуално нападение срещу един от членовете на Алианса ще се смята за нападение срещу всички.
Двойната стратегия на НАТО
Само че тази гаранция се отнася само до държавите, членуващи в Алианса. От началото на руската инвазия НАТО прилага двойна стратегия по отношение на Украйна. От една страна Киев получава масивна подкрепа с доставки на оръжия – но далеч не винаги. Границата се прокарва там, където е възможно Алиансът да се окаже въвлечен като страна във войната.
"Тази стратегия до голяма степен проработи", казва Тобиас Дебийл, професор по международни отношения в Университета Дуйсбург-Есен. "Избегна се например установяването на забранени за полети зони, което би включвало незабавната намеса на НАТО. Също така бе проявена предпазливост относно доставките на изтребители, които биха навлезли в сивата зона на международното право." Стратегията издържа, а НАТО запази единството си. Макар че някои източни членове биха искали да видят още по-силно ангажиране срещу Русия, а обичайните заподозрени - Ердоган и Орбан - понякога заемаха различни позиции. Алиансът все пак остана сравнително единен. Американският държавен секретар Антъни Блинкън например каза, че никога преди не е виждал НАТО "по-силен и по-единен".
Въоръжаването в ЕС: всеки дърпа чергата към себе си
Европейските експерти по сигурността се надяват, че новото единство на Алианса ще осигури и нова основа за справяне със структурните проблеми на НАТО. Ако има някаква поука, то тя е в необходимостта от общи стандарти за оръжията и боеприпасите в Европа, заяви германският министър на отбраната Борис Писториус на срещата на НАТО в Брюксел.
Засега обаче подобни намерения почти винаги са се проваляли заради различните национални интереси. 27-те министри на отбраната в ЕС предпочитат да поръчват танкове, гаубици и автомати от своите собствени марки и компании. Работещото сътрудничество в тази област все още е рядкост, въпреки програмите, които Брюксел е създал. Когато стане дума за политиката в областта на въоръжението, всички в ЕС дърпат чергата към себе си, коментира АРД.
Автор: Хелга Шмид АРД/Дойче веле
Водещи
-
Между 460 и 500 хил. пътници ползват столичното метро на ден
За разширението на третата линия на метрото през столичния кв. "Слатина" той обясни
10.02 | 15:30
-
Цончо Ганев би аларма: Туризмът ще пострада от вдигането на данъците
Според него трябва да е приоритет на държавата, българския турист да е запознат с наследството...
10.02 | 15:15
-
Работодателите: Вече 24 години държавните служители не заплащат за своя сметка осигурителни вноски, получава се дискриминация спрямо частния сектор
Осигуровките трябва да се заплащат от държавните служители тогава, когато заплатите им бъдат...
10.02 | 14:45
-
Общонароден бойкот на всички хранителни магазини в България обявиха от движение „Системата ни убива“
Те настояват за мерки от държавата като въвеждане на таван на цените за 70 стоки.
10.02 | 14:30
Най-четени
-
Софийски квартали остават без парно и топла вода
Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“,...
10.02 | 10:46
-
Експерти: Еднодневен бойкот на супермаркетите няма доведе до смъкване на цените
Опасности от държавна намеса
10.02 | 10:45
-
Нов случай в градския транспорт на София, при който пътник е заложник на шофьора
Оказва се, че случаят не е прецедент и други пътници са преживели същото.
10.02 | 09:59
-
На ден едно лице между 17 и 20 години би могло да изкарва между 200 и 300 лева от продажбата на вейпове
От началото на годината са задържани десет души с образувани досъдебни производства за...
10.02 | 12:45