Георги Първанов: Тихомълком се отказваме от общата си история със Северна македония 12.01 | 12:00
"Тъпчем на едно място, въртим на празни обороти и най-фрапиращото нещо, което се случи, е тихомълком снетата тема за общата история," смята президентът Първанов
Някак тихомълком темата за общата история с Република Северна Македония отпадна с документа, приет на Консултативния съвет за национална сигурност. Това заяви пред БНТ Георги Първанов, президент на Република България в периода 2002-2012 г.
Той определи консенсуса, постигнат на съвета, като положителен знак към българското общество. Но в половината от приетите точки в документа след КСНС България потвърждава привързаността си към предишните приети документи, които са единствено пожелателни с липса на конкретика, изтъкна Първанов.
"Тъпчем на едно място, въртим на празни обороти и най-фрапиращото нещо, което се случи, е тихомълком снетата тема за общата история," каза Георги Първанов.
Вместо това според него е трябвало да дефинираме този въпрос в позицията след КСНС и ясно да запишем, че общата история с РСМ е от Средновековието, през Възраждането до началото на 20 век и че тя се състои в българското национално самосъзнание. И още - да допълним, че сега хората в Северна Македония се чувстват различно и че България уважава тази различност.
Когато става дума за отношенията с РСМ, историята трябва да е на преден план, коментира Първанов.
Той допълни, че не подценява идеята, лансирана от Румен Радев, че трябва да браним правата на българите в югозападната ни съседка, но в конкретния случай голямата тема за нас е историята и ние трябва да вземем решение по този въпрос.
Георги Първанов беше категоричен, че не е необходим референдум по въпроса с Република Северна Македония, защото това е работа на дипломацията.
Той коментира, че натискът отвън за решаването на този въпрос не го интересува. "Аз искам да помогнем на Скопие и на Република Северна Македония, не защото Брюксел или някой друг ни натиска, а защото ние сме най-близките народи тук на Балканите. Ако ние не си помогнем, кой друг да ни помогне. Трябва да кажем "Стига!", да се замислим и да видим как ще излезем от тази ситуация," каза той.
Според него е изключително важно да възстановим приятелския диалог със Скопие и в този смисъл планираното посещение на премиера Кирил Петков е добра стъпка напред.
По повод напрежението между Русия и Украйна Георги Първанов е на мнение, че България не трябва да допуска разполагането на допълнителни военни сили или оръжия на своя територия. Според него страната ни трябва да запази неутралитет в отношенията между НАТО и Русия.
По думите му България се доказва като коректен натовски партньор в много операции зад граница, но когато става дума за Балканите и за нашия регион, не трябва да заема твърда страна.
Той призова напрежението между Алианса и Москва по повод Украйна да се реши на масата на преговорите, като се възстанови добрият диалог между НАТО и Русия от близкото минало.
В енергиен план Георги Първанов се обяви в защита на спрените проекти за Южен поток и АЕЦ "Белене". Според него азерския газ е от полза в кризисни ситуации като сегашната, но възможните количества за доставка не са големи.
Водещи
-
Румен Петков: Новото правителство има толеранс от минус 2 седмици
Нямаме политическо коалиционно споразумение, допълни той
18.01 | 18:02
-
Левон Хампарцумян: Светът в момента е в ремонт
Топ финансистът направи интересен коментар за новата управляваща коалиция, завръщането на...
18.01 | 18:00
-
"Файненшъл таймс": Желязков ще води правителство с проруската БСП
"Евроатлантическата програма е сред основните приоритети“, каза говорител на Желязков за...
18.01 | 17:40
-
Доналд Тръмп пусна своя Meme криптомонета $TRUMP
Обявена само дни преди втория му мандат като президент на Съединените щати, пазарната...
18.01 | 17:28
Най-четени
-
Икономист: Еврозоната остава мираж поне още 2 години
Поскъпването в магаизните е осезаемо, каза Стоян Панчев
18.01 | 12:20
-
ТikTok спира работа на територията на САЩ в неделя
18.01 | 11:40