Кунева омекна за 24 часа: Вчера "излизаше" от властта, днес твърдо до Борисов срещу корупцията 04.09 | 12:55
Ще излязат или не Реформаторите от властта при поредния саботаж на важен закон от АБВ и ПФ и склонността на ГЕРБ към "малки" компромиси?

За няма и 24 часа вицепремиерът Меглена Кунева смекчи тона и твърдата си позиция за "преосмисляне на оставането на Реформаторския блок в управлението на страната след вчерашното бламиране от парламента на внесения от нея проект на Закона за мерки за борба с окрупцията на лица по висшите етажи на властта. Тя бе категорична, че Реформаторите не могат да си позволят да управляват, след като не могат да изпълнят поетото обещанието да започнат ефективна борба срещу корупцията.
След днешното заседание на Съвета за сигурност пък даде да се разбере, че вярва на премиера Бойко Борисов, ще доведе борбата с корупцията до край. "Законът за превенция на корупцията може да бъде внесен на 3 декември. Имам уверението на премиера Бойко Борисов, че той ще бъде силен". В случая обаче не стана ясно какво или кого визира Кунева като "силен" - Борисов или закона?
"Темата "Борба с корупцията" е важна и подлежи на оценка. Ние нямаме право преди обявяване на доклада за България да го изоставяме", подчерта вицепремиерът на Реформаторския блок. Според днешната й позиция за случилото се вчера "връщането на закона на първо четене може да бъде отправна точка за още по-добър диалог и още по добър закон".
"Мога само да съжалявам, че го отлагаме за след 3 месеца, но вярвам, че тогава ще бъде подкрепен от по-голямо мнозинство. Пак повтарям, че законът е важен не за мнозинството, а за цялата държава", подчерта Кунева.
Зеленогорски: НС не може да гарантира успешно управление, по-добре предсрочни избори
По-рано сутринта заместникът й в партията Движение "България на гражданите" и съпредседател на Парламентарната група на Реформаторския блок Найден Зеленогорски, бе доста категоричен в изявлението си по Нова телевизия, че в парламента няма мнозинство, което да гарантира успешното развитие на България и трябва да се върви към предсрочни парламентарни избори.
Коментарът му бе по повод отхвърлянето на "Законът Кунева" от мнозинството в парламента в лицето на парламентарните групи на БСП, АБВ, Патриотичният фронт, Атака и ББЦ. Депутатите им гласуваха вчера с "против" или "въздържал" за проекта и по този начин не дадоха шанс и България да започне да се справя с корупцията във властта.
"Аз лично смятам, че е по-добре да кажем ясно на обществото, че в парламента няма достатъчно мнозинство, което да гарантира успешното развитие на България и трябва да търсим вариант за предсрочни парламентарни избори", каза Зеленогорски. По думите му "в парламента се осигури едно прокорупционно, а не антикорупционно мнозинство, което е много унизително за българското общество".
Кой в парламента се страхува от антикорупционен закон? АБВ и мощното антиенергийно лоби
Според него коалиционните партньори в управлението от АБВ са бламирали антикорупционния закон от страх, тъй като ги е страх от последствията, ако той бъде приет. Той посочи, че в групата на АБВ "има мощно антиенергетично лоби от хора, които са много навътре в бизнеса с ВЕИ-тата.
"Колегите от АБВ от самото начало имаха критики към закона. Очевидно има страх. Очевидно прозират някакви лични интереси. Намеквам за това, че в парламента се твърди, че има мощно антиенергетично лоби от хора, които са много навътре в бизнеса с ВЕИ-та", заяви Зеленогорски.
Депутатът обясни, че целта на Бюрото за борба с корупцията по висшите етажи на властта, което се предлага в "Закона на Кунева", е да разкрие какви са доходите на депутатите и как те могат да си позволяват луксозен живот.
Зеленогорски изрази съмнения дали има смисъл България на гражданите да продължи участието си в това правителство: "Ще поставим въпроса пред Реформаторския блок. В понеделник е Националният съвет", каза той.
ГЕРБ - царе на "малките корекци" във важните закони
По-късно днес след заседанието на Съвета за развитие към правителството вицепремиерът и министър на вътрешните работи от ГЕРБ Румяна Бъчварова заяви, че няма принципни различия за приемането на антикорупционния закон. "Започваме диалог, чиято цел е да се прецизират текстовете на антикорупционния законопроект и да може той да бъде приет при следващото внасяне", посочи Бъчварова, цитирана от БГНЕС.
Припомняме, че вчера, след като депутатите отхвърлиха проекта на Кунева, премиерът Бойко Борисов обяви, че след три месеца, колкото е законовия срок, правителството ще внесе отново антикорупционния закон в парламента. Борисов обаче направи уговорката, че ще се наложат "някои корекции". Според премиера в отхвърления проект наистина имало и той бил съгласен с някои от критиките, изказани от парламентарната трибуна.,
Водещи
-
Наземният транспорт се връща по улиците след шестдневна блокада
Изтощителна транспортна криза
19.05 | 17:59
-
Инфлацията в България през април 2025 г. е 2.8% на годишна база
Най-ниските годишни темпове бяха регистрирани във Франция (0,9%), Кипър (1,4%) и Дания (1,5%)
19.05 | 17:40
-
Къде българите взимат най-високи заплати?
Средната брутна месечна работна заплата в област Пловдив за януари 2025 г. е 2 066 лв., за...
19.05 | 17:20
-
„Да, България“ иска оставки в столичния градски транспорт
Междувременно Божидар Божанов също излезе с коментар във Фейсбук.
19.05 | 16:45
Най-четени
-
Васил Терзиев заяви категорично, че няма как да отговори на искането на протестиращите служители
"За мен да кажеш, че си слязъл от 400 на 300 лв. искане не е отстъпка", поясни Терзиев и...
19.05 | 11:15
-
Синдикатите обявиха безсрочна стачка: Ще се събира подписка и метрото да спре работа
Това обявиха синдикатите след среща с местната власт
19.05 | 11:04
-
Борисов: В моя мандат сме вдигали с 62% заплатите на работещите в транспорта
"Гарантирам, че ГЕРБ не участва в тези протести", подчерта той.
19.05 | 14:00
-
Васил Терзиев заяви, че ще покани представители на протестиращите служители на градския транспорт на среща в общината
Направен е анализ колко деца са имали проблем със стигането да училище през двата дни, в които...
19.05 | 10:15