Да спасим в суматохата кестените! 19.04 | 09:21

От 20 години кестените в България боледуват

От Нели Минчева

Забелязвали ли сте как още в средата на юли прекрасните разперени листа на кестените стават кафяви? Огънати навътре. Мъртви. Това не е, защото идва есента.

От 20 години кестените в България боледуват, като проблемът с всеки изминал сезон обхваща по-големи райони. Причината - един смъртоносен за фотосинтезата хищник, листоминиращият молец Cameraria ohridella.

Тази напаст тръгва от Охрид в средата на 80-те години и се разпространява много бързо в цяла Европа. На Запад веднага вземат мерки, затова, ако днес се разходите из тамошните паркове в края на август, можете да полегнете под дебелата сянка на дърветата, да се наслаждавате на прекрасните зелени кестенови листа. И да помечтаете... или подремнете.

В София през лятото това е почти невъзможно – дърветата са с листа на петна, които капят без време. По данни на Европейската комисия всяко възрастно дърво абсорбира близо 6 кг CO2 годишно. Заради листоминиращия молец 7000 кестена в София не успяват да ни спасят от 21 тона от парниковия газ.

Поне до миналата година. Когато Списание 8, "Вашият градинар” ООД и Столична община започнаха кампанията си "Да спасим в суматохата кестените”, вдъхновена от стиха на Миряна Башева.

Тази година за втори път ще бъдат поставени феромонни капани, благодарение на които през 2010-а дърветата по Централната алея на Борисовата градина останаха свежи до късна есен.

Капаните са изработени от рециклирана пластмасова бутилка. Те съдържат определено количество женски феромон, който с миризмата си привлича мъжкия молец да влезе в бутилката през специално изработени дупчици. Той попада във водата и не може да се спаси. Капаните са абсолютно еко- и природосъобразни, в тях не се поставят химикали или отрова.

Втората най-важна мярка срещу проблема е отделяне и компостиране на кестеновата шума. В падащите есенни листа се настанява последното поколение какавиди, там презимува, за да се излюпят отново хиляди молци следващата пролет. Един килограм несъбрана шума гарантира появата на около 80 000 молци.

Какво предстои тази година?

- Ще бъдат поставени феромонни капани в Борисовата градина с пролетен празник на 30 април 2011 г. Елате и вие – повече информация можете да намерите на www.spisanie8.bg и www.kesteni.bg.

- "Ще метем” на 30 октомври 2011 г. - есенна кампания за почистване и компостиране на кестеновата шума в София.

- Ще бъде изработена интерактивна карта на сайта на проекта www.kesteni.bg с местонахождението на кестените в София.

- Включват се и други градове – тази година община Несебър организира кампания за спасяване на кестените в Обзор.

Кампанията тази година е с медийното партньорство на iNews.

Водещи

Най-четени