"Доктори" клоуни лекуват дечица със смехотерапия 24.11 | 11:20
Ефектът е изключително добър

Това е една от най-хубавите инициативи, за които сме чували напоследък. Със сигурност никой не очаква да види клоуни в болница. Именно затова може би проф. д-р Коко и доц. д-р Роко привличат погледи и усмивки из коридорите на столичната болница "Пирогов".
Актьорите Николай Николаев (проф. д-р Коко) и Марин Неделчев (доц. д-р Роко) посещават детските отделения на "Пирогов" всеки четвъртък, за да вдъхнат надежда и кураж на настанените за лечение деца, пише БТА.
У тях се заражда идеята да обикалят болниците в България като медицински клоуни. През 2002 г. със собствени средства започват да посещават лечебни заведения в София, Варна, Добрич, Каварна.
Част от завеждащите детските отделения лекари са толкова впечатлени от видяното, че изпращат писма до Министерството на здравеопазването, в които обясняват значимостта на такъв вид спомагателно лечение.
"И всички тези писма пристигнаха в министерството, повикаха ни началници и казаха, че идеята ни е чудесна, обаче нямат средства за подобна дейност. И сега няма", споделя Николай Николаев. И допълва: "В Израел има 98 щатни клиник-клоуни. Те са като корпус за бързо реагиране на такива места, където има война, земетресения и т.н. Там е държавна политика".
Двамата мечтаят и в България да стане така - да имат 5-6 ученици, които да обучат, за да могат да тръгнат по болниците в страната. Един от предишните директори на болница "Пирогов" проф. Димитър Раденовски прочита писмата, изпратени до Министерството на здравеопазването, "прегръща" идеята и през 2008 г., наред с другите седем детски клиники, създава и осма "Клиника по смехотерапия".
Същата година двамата артисти създават фондация "Децата на болница "Пирогов", за да набавят финансиране, за да обикалят и други болници. Но и до днес няма никакви постъпления, споделя Марин Неделчев. Концепцията на смехотерапията е двамата актьори, преоблечени като клоуни, да се представят за доктори вълшебници, които правят фокуси, разказват клиник-клоуните.
Когато лекарите приключат с медикаментозната или оперативна намеса, тогава при децата отиват проф. Коко и доц. Роко, за да им внушат, че "вече са здрави, силни и победители". А резултатите: "Децата ги изписват 4-5 дни по-рано, защото психовнушението е много важно. Родители, които по месец стоят с децата си в неплатен отпуск, си тръгват по-рано". Има огромна икономическа полза от нашата работа, смятат артистите.
Водещи
-
България е световен шампион по волейбол за девойки до 19 години
Тимът ни детронира актуалните шампионки от САЩ
13.07 | 22:45
-
Татяна Дончева: Стига с тази инфантилност
Трябва да се постигне обединение на добрите сили, смята тя
13.07 | 18:00
-
Роботите и ИИ ще доминират световната икономика в рамките на едно поколение
Това твърди футуристът д-р Адам Дор, като подчертава, че на мушката е човешкият труд
13.07 | 17:40
Най-четени
-
Изненада: Борисов се появи в Приморско (ВИДЕО)
Защо точно този ден се избра за ареста на кмета на Варна, сложиха катран в кацата с мед, заяви...
13.07 | 12:00
-
Шокиращи разкрития за катастрофата с пияната Дебора
Молдовката, шофирала пометената от певицата кола, с разкрития за инцидента
13.07 | 10:40
-
Групата на "Обнови Европа" в ЕП осъжда ареста на Благомир Коцев
Те заявяват, че в България има атаки срещу демократичните институции и върховенството на...
13.07 | 10:00
-
Голямата щерка на Жени Живкова се омъжва за милионер
Сватбеното тържество е планирано за началото на септември в Лозенец край морето
13.07 | 15:00