500 книги за бесарабските българи в Тараклия 23.05 | 15:07

Официална делегация от Областна администрация Русе дари на бесарабските българи в Тараклия близо 500 книги, шепа пръст и знаме на България

От Кремена Бедерева

Официална делегация от Областна администрация Русе дари на бесарабските българи в Тараклия близо 500 книги, шепа пръст и знаме на България. Посещението в Молдова се състоя в навечерието на Деня на славянската писменост и култура - 24 май, съобщава Север.бг.

Водени от зам.-областния управител на Русе Веско Маринов, българите бяха посрещнати от кмета на града Сергей Филипов и председателя на Районния съвет Александр Гарановский в местното читалище "Олимпий Панов".

Председателят на читалището Иван Боримечков благодари за ценното дарение и призна, че библиотеката на водената от него институция е имала огромна нужда от нова литература. Книгите са с образователен характер - учебници и енциклопедии.

Идеята за шепата пръст е на тараклийските българи. Почвата е взета от района на Пантеона на възрожденците в Русе. 

В знак на благодарност, домакините на визитата бяха организирали и празничен концерт в читалището. Деца и младежи от региона изпълниха народни песни и танци, а Иван Боримечков показа на гостите салона, в който нарисувани от местен художник портрети на ръководители на читалището, краеведи, писатели, художници и др. пазят паметта за тези, които в годините са работили за съхраняването на българщината в гр. Тараклия.

Очаква се следващата визита да бъде в началото на месец ноември, когато се чества 20-годишен юбилей от основаването на НЧ "Майор Олимпий Панов".

За град Тараклия

Градът е основан през 1813 година от български преселници, които са напуснали нашите земи по време на Руско-турската война (1806-1812г.). Четирима са известните тараклийци, които са участвали в Освободителната война - Димитър Карамалак, Иван Арабаджи, Олимпий и Павел Панови. Олимпий намира смъртта си в Русе.

Съдбата на града през XX век е тежка. През 1918г. румънските войски завладяват Бесарабия и започват масови гонения срещу хората с българско самосъзнание. Доста от най-образованите хора търсят своето спасени в Русия.

На 28 юни 1940г. Червената армия нахлува в региона и го освобождава. Това обаче далеч не се оказва толкова положително, колкото са очаквали местните. Започват процеса на насилствена колективизация, репресиите срещу интелектуалците и жестокия глад.

Днес в Тараклия живеят повече от 15 000 души, от които 80% са с българско самосъзнание. Общо шест образователни институции преподават на български език в града: Тараклийски държавен университет "Григорий Цамблак", Педагогически колеж-лицей "Св.св. Кирил и Методий", Средно общообразователно училище, Теоретичен лицей № 1 "Олимпи Панов", Теоретичен лицей № 2, Теоретичен лицей "Иван Вазов".

Футболният отбор в града също има връзка с България. Името му е ФК "Тракия" и в момента играе в молдовската D3-B дивизия.

Водещи

Най-четени