72 купи за българчета от световното по математика в Бургас 10.07 | 16:45
Със златен медал си тръгна 12-годишният Иван Иванов

България спечели 72 купи от световното по математика в Бургас, съобщиха от пресцентъра на Министерство на образованието и науката.
Златен медал за България спечели 12-годишният Иван Иванов – ученик в Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски".
Сред престижните отличия, спечелени от българските отбори, са още – 12 сребърни, 21 бронзови и 38 награди "мерит", които се връчват на участниците, класирали се на четвърто място.
Най-добри математици в света станаха състезателите от Филипините и Хонконг, а най-добрият математически резултат е присъден на филипинката Джингър Чонг във втора възрастова група и на Ю Хой Уай от Хонг Конг с максимален резултат в трета възрастова група.
Наградите, раздадени според индивидуалното класиране, са: 40 златни медала, 86 сребърни, 100 бронзови и 83 "мерит" награди.
В отборното и групово класиране участниците в двете възрастови групи завоюваха 24 златни, 48 сребърни и 72 бронзови купи, а в комплексното класиране – 2 златни, 2 сребърни и 2 бронзови купи.
Това е равносметката от международното математическо състезание, форматът на което за първи път напуска границите на Азиатския континент и се провежда в европейска страна – България, с домакин град Бургас. В него взеха участие 1080 математици от цял свят.
Кметът на Община Бургас Димитър Николов лично награди участниците на официална церемония, която се проведе в Летния театър в града.
"Ще носим частица от това хармонично място в ума и сърцата си. Ще ни липсваш прекрасен Бургас!"
С тези думи д-р Вен Сен Сун – председател на Изпълнителния комитет на Международното математическо състезание се обърна към аудиторията от сцената на Летния театър.
Той не спести суперлативите си за Бургас и България, като отбеляза перфектната организация и гостоприемство, както и възможността да се опознае българската култура и да се сподели радостта от красивия Черноморски залив.
По традиция домакините, в лицето на заместник-кмета на община Бургас Йорданка Ананиева, предаде щафетата за следващо домакинство на представител от Корея. Корея ще бъде и следващата държава – домакин през 2014 година.
Водещи
-
Гърция - отново предпочитана за почивка от българите
Има ръст на записванията за почивка поне с 10%
01.07 | 13:45
-
Започва приемът на заявления за енергийни помощи за отоплителен сезон 2025/2026 г
Целевите средства се отпускат за период от пет месеца - от 1 ноември 2025 г. до 31 март 2026...
01.07 | 13:30
-
Прокуратурата и ГДБОП разбиха международен канал за пране на пари и данъчни измами
Той е бил ръководен от украинци, които са имали и българско гражданство, а в канала са били...
01.07 | 13:20
-
Токът за бита поскъпва средно с 2,58%, парното и топлата вода - с 4,5%
Новите цени влизат в сила от днес и ще важат за следващата една година
01.07 | 13:08
Най-четени
-
Скачат заплатите с 15 % в този сектор
По думите му, не става въпрос за криза, търсенето остава, но бизнесът се е научил да планира.
01.07 | 11:30
-
Пазарът на имоти: Реалност срещу възможности
Заплата срещу ипотека: Мисията "първи дом"
01.07 | 09:59
-
От 1 юли влиза в сила увеличението на пенсиите според Швейцарското правило
Всички пенсии се увеличават с 8,6%.
01.07 | 10:14