Прокуратурата и ГДБОП разбиха международен канал за пране на пари и данъчни измами 01.07 | 13:20
Той е бил ръководен от украинци, които са имали и българско гражданство, а в канала са били замесени и четирима българи

Прокуратурата и ГДБОП разбиха част от международен канал за пране на пари и данъчни измами, който е действал и на територията на България. Той е бил ръководен от украинци, които са имали и българско гражданство. В канала са били замесени и четирима българи.
Набирани са били лица с нисък статус от Ботевград, София и Ловеч, на чиито имена са учредявани търговски дружествата. Те са откривали банкови сметки, които са предоставяли на украинските граждани, които от своя страна са получавали парични суми от различни краища на ЕС чрез банкови измами, използвайки фишинг атаки.
Наталия Николова, окръжен прокурор на София и Емил Борисов, заместник - директор на ГДБОП, обясниха как са били заблуждавани жертвите на групата.
"Някои от тях са се заблуждавали, че купуват криптовалута, а други - че дължат проформа фактура пари на определено дружество. Чрез фишинг са успели да изпратят съобщение и да заблудят жертвите, че дължат пари на определени лица, или да ги заблудят, че със сумите, които ще изпратят в размер на 100 евро, например, ще си купят криптовалута, което не отговаря на истината. Парите директно са пристигали в сметките на групата", обясни прокурор Николова.
"Като това е единият аспект от дейността на тази група - финансовите измами. Другият са ДДС измами - там са набирани така наречените сламени човеци, регистрирани са фирми, чрез които са извършвани ДДС измами. В основата на този престъпен механизъм е именно откриването на фирми на социално слаби, за което са получавали между 50 и 100 лева", допълни Емил Борисов.
Водещи
-
България към РСМ: Консенсусът в ЕС е непроменим, време е за изпълнение на ангажиментите
България изразява нарастваща загриженост относно продължаващото неизпълнение от страна на...
02.09 | 17:59
-
Инцидентът с трамвай: Щетите са за 50 000 лв., ще санкционират ватмана
По думите му не е редно ватманът да слиза да си купува кафе, но това е честа практика.
02.09 | 17:40
-
Реджеп Ердоган: Путин и Зеленски все още не са готови за лидерска среща
Загриженост за ситуацията в Газа
02.09 | 17:20
-
Здравните власти в Румъния регистрират съществено нарастване на случаите на COVID-19
Националният институт за обществено здраве съобщи, че през седмицата 18-24 август са били...
02.09 | 16:45
Най-четени
-
Южнокорейският рапър и певец Psy е арестуван
47-годишният музикант поднесе извинение след ареста си по подозрение в незаконно придобиване...
02.09 | 10:30
-
Терзиев: Ще изискам спешни мерки за гарантиране на безопасността на градския транспорт
"Гражданите трябва да се движат спокойно и с доверие, че системата работи за тяхната...
02.09 | 11:15
-
НОИ превежда майчински и болнични
Ще бъдат захранени и сметките на хората с временна нетрудоспособност /в болнични/
02.09 | 11:59
-
Министър Вълчев предлага учебният ден да започва по-късно
Предизвикателства с двусменното обучение
02.09 | 14:00