Лекарите ни недоволни от заплатите си 31.03 | 10:23
Това показват данните от международен проект, публикувал специален доклад за удовлетвореността на лекарите от работата им в България
83% от лекарите, работещи в държавния сектор, са недоволни от месечното си възнаграждение. Най-голяма неудовлетвореност изпитват лекарите, работещи в болниците (62%) и университетските клиники (53,8%), които са готови да сменят работното си място.
Това показват данните от международния проект www.healthgrouper.com, който публикува специалния доклад за удовлетвореността на лекарите от работата им в България. Проучването потвърждава някои от актуалните и общопознати проблеми, но също така и дефинира фактори, влияещи положително на работата на лекарите.
Над 60% от всички анкетирани лекари са изразили всеобща неудовлетвореност от работата си като такива. 72.6% от специалистите определят стреса в работата като водещ фактор, влияещ негативно на удовлетвореността от работата. Отново стресът е по-голям между лекарите, работещи в държавния сектор.
И oт друга страна обаче, изследването определи и положителни елементи в работата на здравните специалисти - 72% от лекарите са доволни от сътрудничеството, което имат с колегите, а над 83% са доволни от статуса си между пациентите.
Интерес буди фактът, че докато лекарите се чувстват уважавани и ценени от страна на пациентите си, то приблизително половината или 47% са на противоположното мнение по отношение на обществото.
Почти половината или 47% от всички анкетирани лекари отговарят, че биха променили работното си място. От тях 78,6% обмислят да заминат в чужбина, а значително по-малък процент (16,5%) искат да се прехвърлят от държавния в частния здравен сектор. Около 5% от анкетираните лекари дори обмислят възможността да променят професията си.
Въз основа на анализа на резултатите от международния проект www.healthgrouper.com се сегментират няколко основни заключения и препоръки, по които трябва да се работи в следващия период:
- необходимо е развитие на стратегията за здравната система през следващите десет години, като в този процес трябва да бъдат включени всички заинтересовани страни;
- необходима е ясна професионална и политическа визия дали въвеждането на конкуренция в областта на здравното осигуряване ще успее да удовлетвори очакванията на лекарите и пациентите;
- да се предприемат спешни мерки за намаляване на административното натоварване на лекарите, което им пречи в процеса на лечение;
- да се организира публичен дебат между главните редактори на медиите с представители на лекарската професия, с цел да се създаде подкрепа и атмосфера на толерантност в обществото, между медиите, журналистите, пациентите и лекарите.
Водещи
-
Пътят към София: Празнична организация на движението на АМ "Хемус" затруднява тръгналите към столицата
Към момента организацията на движението е в сила на тунел "Топли дол", При необходимост ще се...
24.12 | 16:00
-
Тази година във Витлеем ще бъде тъжна Коледа
В сянката на кризи и войни християнският свят се готви да посрещне Коледа. Във Витлеем -...
24.12 | 15:40
-
Според 75,9% от българите е по-добре този парламент да състави правителство
Има и принципно обществено становище срещу поемането на нови задължения и по-висок бюджетен...
24.12 | 15:20
-
Израел призна за убийството на Исмаил Хания
Министърът на отбраната Израел Кац отправи заплахи и към йеменските бунтовници хути
24.12 | 15:00
Най-четени
-
Традиции и обичаи на Бъдни вечер
Празничната трапеза се нарежда върху слама на земята в югоизточния ъгъл на стаята, под...
24.12 | 09:40
-
Валежите ще продължат и днес
Температурите ще останат в широки граници, минималните - от минус 1° до плюс 9°, в София –...
24.12 | 09:04
-
Продължава издирването на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре
Освен доброволците и полицията, от днес в акцията по издирването на детето ще се включат и...
24.12 | 10:20
-
На колко градуса се пече идеалната ПИТКА?
Как обаче да я приготвим? Бялата содена питка може да е пухкава и вкусна. Тайната й се крие в...
24.12 | 12:00