Лекарите сами ще избират специалност в "Спешната помощ" 10.05 | 18:51
По този начин се създава допълнителен стимул за работа в системата на "Спешна помощ" и се дава възможност за заемане на вакантните места от лекари
Лекарите, работещи в центровете за Спешна медицинска помощ, да се зачисляват за специализация по техен избор по всички специалности и видове места целогодишно. По този начин се създава допълнителен стимул за работа в системата на "Спешна помощ" и се дава възможност за заемане на вакантните места от лекари.
Това гласи проектът за изменение и допълнение на Наредба №34 от 2006 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването, който е публикуван за 14-дневно обществено обсъждане на интернет страницата на Министерство на здравеопазването.
С предлагания проект се диференцират и видовете места за специализанти според източника на финансиране на обучението. Предвижда се обучението на местата, финансирани от друг източник, да се осигурява със средства от европейски проекти и програми, включително и под формата на стипендии.
С промените се дава възможност на висшите училища да приемат чужденци на свободните места, останали след провеждане на конкурсите. Определят се и допълнителни места за чужденци в размер на 10 на сто от общия брой на всички места за специализанти, уточняват още от здравното министерство.
Срокът за утвърждаване на местата за специализанти се променя на 15 ноември на текущата календарна година. В проектът се предвижда програмите за придобиване на специалност да бъдат актуализирани на всеки три години. Чрез обучението по тях ще се овладяват основни медицински умения на базово ниво по високоспециализирани дейности.
Учебните програми за придобиване на професионална квалификация за високоспециализирани дейности, които са с продължителност над 1 година и се разработват от националните консултанти, ще се утвърждават от ректорите на висшите училища, а не както досега от министъра на здравеопазването. Това се предлага с оглед намаляване на свръхрегулацията от страна на министерството.
С измененията се дава възможност при наличие на обективни причини да бъде променяно лечебното или здравното заведение, в което работят специалистите, обучавани със средства на държавата, след завършване на обучението.
Специалност в системата на здравеопазването се придобива след изпълнение на учебната програма и успешно положен практически и теоретичен изпит пред държавна изпитна комисия, определена със заповед на министъра на здравеопазването.
По реда на ал. 1 се придобива и професионална квалификация за извършване на високоспециализирани или специфични дейности в определена област на здравеопазването, без признаване на специалност.
Водещи
-
Фънки празнува 65 г. 3 дни с приятели на прасе
Той си пожела Maserati с четири врати за празника
19.01 | 15:30
-
Проф. Болева: Ако ни оценяват с декемврийската инфлация, влизаме в Еврозоната
Обаче ако много я вдигнем през януари, това ще се отрази, смята финансистъът, преподавател и...
19.01 | 18:00
-
Въздушна линейка спаси израелец, паднал от тераса в Банско
Чужденецът е открит да лежи в неадекватно състояние
19.01 | 17:40
-
Калин Стоянов: От залязващата коалиция ПП-ДБ са се фиксирали болезнено върху Пеевски
Тези хора имат спешна нужда от медицинска помощ, пише в пост във Фейсбук бившият вътрешен...
19.01 | 17:20
Най-четени
-
Цените на горивата вървят нагоре, макар и бавно
Само за 30 дни те поскъпнаха по бензиностанциите с 5-6 стотинки за литър, а на места и с повече
19.01 | 11:00
-
България е получила близо 32 млрд. лв. от еврофондове
Най-много от тях са похарчени в София – 6,2 млрд. лв.
19.01 | 13:00
-
Историята на Гълъбин Боевски: Как олимпийски шампион стана наркотрафикант
Треньорът му разкри, че в момента той живее със семейството си в Португалия
19.01 | 12:00
-
ПП-ДБ иска промяна на назначение в кабинета „Желязков”
е настояват ГЕРБ да се откаже от номинацията на Ивайло Иванов за началник на кабинета на...
19.01 | 14:00