Медиците предупреждават за сърдечни проблеми и метаболитни нарушения при дълъг сън 23.06 | 10:30

Медицински състояния зад преспиването

От iNews.bg

Докато всички знаем за вредите от недостатъчния сън, оказва се че прекаленият почивка може да бъде също толкова опасна за здравето. Изследвания показват, че спането повече от 9 часа нощно не е просто знак за отдих, а може да сигнализира сериозни здравословни проблеми или дори да ги предизвика.

Редовният сън над 9-10 часа се свързва с повишен риск от инфаркт, инсулт и хипертония, подобно на недостатъчния сън. "Хроничният дълъг сън може да повлияе негативно на сърдечно-съдовата система", обясняват кардиолозите.

Прекомерният сън може да повлияе негативно на обмяната на веществата, като намали енергийните разходи и повиши инсулиновата резистентност. Хората, които спят по 9-10 часа на нощ, са с 21% по-податливи на наднормено тегло в следващите 6 години.

Проучванията показват, че преспиването може да повиши нивата на кръвна захар в тялото, увеличавайки риска от развитие на диабет тип 2.

Когнитивни нарушения и депресия
Редовният дълъг сън се свързва с по-голям риск от деменция, депресия и влошена памет. Научните изследвания потвърждават връзката между прекомерния сън и нарушена концентрация, затруднено съсредоточаване и забавени мисловни процеси.

Медицински състояния зад преспиването

Хиперсомнията е състояние, при което човек изпитва непрекъсната дневна сънливост и прекомерна нужда от сън, която не може да бъде компенсирана с кратки дрямки. Това разстройство може да бъде симптом на различни заболявания.

Обструктивната сънна апнея е друг сериозен проблем, при който кратки спирания на дишането през нощта нарушават съня и водят до усещане за недоспиване, което принуждава организма да "компенсира" с повече часове сън.

Външни фактори
Употребата на алкохол и някои лекарства може да увеличи нуждата от сън. Антидепресантите, антихистамините и някои болкоуспокояващи средства могат да предизвикат прекомерна сънливост.

Депресията също е често срещана причина - при около 15% от страдащите от депресия се наблюдава тенденция към преспиване, което може да влоши меланхоличното състояние.


Кога да потърсите лекарска помощ
Ако спите средно повече от 9 часа на нощ и все още се чувствате уморени, се препоръчва да посетите лекар за преглед. Специалистите могат да определят дали причината е медицинско състояние, което изисква лечение, или са необходими промени в начина на живот.

За здрав възрастен човек оптималната продължителност на съня е между 7 и 9 часа на денонощие. Всичко над тази граница може да сигнализира проблем, който заслужава внимание.

Водещи