Пациентските досиета – една от дупките в системата на здравната каса 10.02 | 15:52
До тях се стига само с електронен подпис
Едва 643 посещения дневно генерират електронните пациентски досиета, които са част от интернет портала на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това стана ясно от презентацията на Гергана Ненчовска, директор на дирекция "Информационни и комуникационни технологии” в здравното ведомство.
Причината за свръхниската посещаемост на пациентските досиета в интернет е достъпът им само с електронен подпис. Само че много малка част от българските граждани притежават такъв.
Припомняме, че новият портал на НЗОК беше готов в началото на 2010 г., а като част от него бяха изградени електронни досиета на над 6 милиона здравноосигурени българи. Инвестицията беше в размер на 450 хиляди лева. Преди това пък по проект на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) на стойност над 1 милион лева бяха изградени електронни пациентски досиета на повече от 40 хил. държавни чиновници. Така служителите от държавната администрация се сдобиха с по две досиета.
По думите на Гергана Ненчовска, въпреки че почти никой не отваря пациентското си досие, пациентите все пак ще могат да упражняват контрол над неговото съдържание.
В него се вписват историята на избора на личния лекар, диспансеризацията, хоспитализациите, направените изследвания, протоколите за скъпоструващи лекарства, поставените диагнози и т. н. Единствено поне засега не е възможно да се предоставя информация за денталната помощ, но това било заради липсата на възможност стоматолозите да подават електронни отчети към касата.
Трябва обаче да имаме предвид, че около половината от зъболекарите в България изобщо не работят със здравната каса, както стана ясно на пресконференция да едно от професионалните им сдружения преди дни. Общопрактикуващите лекари, както и лекарите – сспециалисти от извънболничната помощ също пропускат кога повече, кога – по-малко подаването на отчети по електронен път, така че остава неясно колко е пълна информацията в пациентските досиета.
Информационната система на НЗОК
Здравната каса е изградила стройна система от регистри – на гражданите на Република България, на осигурените лица, на трайно пребиваващите у нас чуждестранни граждани, на осигурените чуждестранни граждани, на БУЛСТАТ, на договорните партньори, на рецептурните книжки, на протоколите за скъпоструващите лекарства, на личните лекари, на аптеките, на лабораториите и други.
Тя е изградила и база от данни за извършените дейности от изпълнителите на медицинска помощ, въвела е и единни правила за отчет на тези дейности, както и възможност за търсене на лекарства от Позитивния лекарствен списък, обясни Гергана Ненчовска. Последната услуга, според данните на НЗОК, се радва на особено голяма популярност, тъй като пациентите по-лесно се ориентират какви лекарства за определени заболявания касата покрива.
Амбициите на здравната каса са да бъде въведена електронна фактура в най-скоро време. В бъдеще пък се предвижда възможност за избор на личен лекар онлайн, уведомяване чрез SMS или по електронната поща за промени в пациентското досие, както и интегриране на софтуера, с който работят изпълнителите на медицинска помощ, с този на институцията.
Преди това обаче ще трябва да се промени нещо в достъпването на пациентските досиета, за да изпълняват те реално своите функции, както и да има смисъл от уведомяването на пациентите за промени в досиетата им.
Водещи
-
Боряна Калейн е „Спортист на София“ за 2024 година
Сребърната медалистка от Париж оглави всички анкетни листи
02.01 | 18:00
-
Във вейпа, пушен от паднало от блок в Плевен дете, e имало наркотично вещество
Това заяви окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов
02.01 | 17:20
-
ЕРМ Запад: Няма срок за подаване на заявление от клиенти заради прекъснат ток по празниците
Не е вярно твърдението, че срокът за жалбите до компанията заради прекъсване на електричество...
02.01 | 17:00
Най-четени
-
Политолог: Има знаци, че не Бойко Борисов ще вземе първия мандат
ПП няма да останат в опозиция, а Сценарият с радикален нов спасител го играем през 15 години,...
02.01 | 11:00
-
Според личната година: Какво носи на всекиго 2025-а?
Година е орисана от войнствената деветка
02.01 | 11:40
-
Какъв стандарт на живот ще имаме тази година
Васил Велев, Георги Вулджев и Добромир Иванов обсъдиха икономическите тенденции
02.01 | 14:00