Психичното здраве на българина - фокус през 2013 г. 22.03 | 13:09
Новата програма не е свързана със самозапалванията, твърдят от МЗ
През 2013 г. у нас ще започне дългосрочна програма, свързана с психичното здраве на българина, чиято цел ще е да намали значително броя на самоубийствата. Това разкри заместник-министърът на здравеопазването Мирослав Ненков.
Той е категоричен, че тя няма нищо общо със зачестилите самозапалвания през последните месеци.
Програмата ще е насочена конкретно към няколко рискови групи, които предстои да бъдат уточнени. Идеята е да се обърне повече внимание на психичното здраве у нас. С организирането на инициативата ще се заемат Регионалните здравни инспекции.
Служебният министър проф. Николай Петров уточни, че разговорите с Националната здравноосигурителна каса във връзка с методиката на финансиране на болничната и извънболничната помощ вече са започнали.
На 25 март Петров ще се срещне с управителя на Здравната каса д-р Пламен Цеков. Целта на разговорите са цялостно или частично връщане към старата методика от 2012 г. Служебният здравен министър държи да узнае от Цеков дали може да се разчита на резерва на НЗОК, но е категоричен, че Министерството на здравеопазването няма да рискува да срине бюджета на касата.
По думите на Петров от 25 март нова работна група ще започне работа по изработката и коригирането на методиката за интензивно лечение.
Служебният министър даде заявка, че заедно със своите заместници ще направят всичко възможно да се работи в много посоки и с бързо темпо.
С лечебните заведения и болничната помощ ще се заеме д-р Мирослав Ненков. По думите на Петров на него е поверена тежка и отговорна работа, свързана със сериозно напрежение в сектора заради финансирането на болничните заведения.
Магистър фармацевтът Лидия Нейчева ще се заеме с лекарствената политика. Нейчева уточни, че в рамките на два месеца не могат да бъдат направени големи промени, но тя се ангажира да направи всичко възможно да осигури достъп на всички пациенти до лекарства.
В тази връзка вече е задвижена процедура по спешна дистрибуция на лекарството за онкоболни декарбазин, което в момента не може да бъде открито на българския пазар.
Последният заместник-министър, представен от проф. Петров, е Десислава Димитрова, която остава на стария си пост. Нейна задача остава работата по оперативните програми, усвояването, регламентите и финансирането в тази област.
През тази година трябва да приключат 4 подобни програми и да се даде стар на няколко нови, уточни служебният министър. Две от новите ще са по ОП "Човешки ресурси” и са на обща стойност 60 млн. лева. 150 млн. лева пък ще отидат за подкрепа на общините в рамките на здравеопазването.
Димитрова уточни, че предстои подписване на договора за работа по Норвежкия финансов механизъм и активна работа по изготвянето на национална здравна стратегия.
Служебният министър и заместник-министрите са категорични, че ще направят всичко, за да внесат спокойствие в българското здравеопазване.
Водещи
-
Оранжев код за 3 области за дъжд и вятър в четвъртък
Валежите ще продължат, значителни ще са отново в Централна Северна България, където ще вали...
26.12 | 09:01
-
32-ма са оцелелите от разбилия се самолет край казахстанския град Актау днес
Самолетът е бил на азербайджанските авиолинии. На борда е имало 67 души с екипажа.
25.12 | 17:40
-
Бойко Борисов с послание
Бившият министър председател на Република България публикува в личния си профил видео с...
25.12 | 17:20
-
Кога грейва първата коледна елха в България?
"В банкетната зала по стар немски обичай бе поставена голяма коледна елха със запалени свещи,...
25.12 | 17:00
Най-четени
-
На Коледа празнуват повече от 20 имена
Всяко събитие от живота на Господ Иисус Христос е празник за вярващите през всички времена.
25.12 | 11:20
-
Пет общини в област Ловеч останаха без електричество
Критична е обстановката и в Кюстендилска област, където над 10 села в планинската част на...
25.12 | 14:20
-
Обявиха оранжев и жълт код
Единствено за две области няма предупреждение - Кюстендил и Благоевград.
25.12 | 09:40