Самолекуваме се с антибиотици вкъщи 05.04 | 13:28
Започват масирани проверки по аптеките дали антибиотиците се продават с рецепта
Неразумната употреба на антибиотици води до сериозни проблеми и може да предизвика трайни последици. За това предупреди проф. Тодор Кантарджиев, национален консултант по микробиология на проведена днес пресконференция в Министерството на здравеопазването (МЗ).
Тази година Световната здравна организация (СЗО) насочва вниманието на хората преди Световния ден на здравето - 7 април, именно върху антибиотиците.
Лечението с антибиотици у нас и в Европа
Българските пациенти приемат 80% от антибиотиците в домашни условия, едва 20% се поставят в болниците, съобщиха специалистите. Това съотношение в западноевропейските страни е още по-поляризирано. Употребата на антибиотиците извън болниците в Европа стига до 95%, каза още проф. Кантарджиев.
Тези данни показват, че е изключително важно употребата на антибиотици да става само по лекарско предписание и след вземане на материал за микробиологично изследване. Проф. Кантарджиев даде като пример Франция, където се правят три пъти по-малко микробиологични изследвания и се предписват антибиотици на деца, дори и за хрема, за разлика от Германия. Това води до повишаване на употребата на антибиотици, като във Франция тя е 15% по-голяма през зимата.
Антибиотиците и животните
Голям проблем е и прекалената употреба на антибиотици при животните, отбеляза още специалистът. В Европейския съюз е забранено да се използват антибиотици в селското стопанство и да се дават като добавка на животните. Така те наддават повече за по-бързо време, а щамовете от животните се предават и на пациентите чрез консумацията на животинските продукти, което е опасно за здравето, обясни още проф. Кантарджиев.
Опасностите при самолечение
За съжаление, в България невинаги лекарите назначават антибиотик след микробиологично изследване, тъй като то отнема 2-3 дни. По-опасната тенденция обаче е, че пациентите много често прибягват до самолечение и си купуват антибиотик, без да е предписан от медицински специалист, каза от своя страна д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.
Какво представлява резистентност към антибиотици?
Неправилната употреба на антибиотиците е изключително тревожна тенденция в целия свят. Тя води до развиването у хората на резистентност към тези медикаменти - те спират да действат и бактериите продължават развитието си, като изграждат механизъм да съществуват в антибиотичната среда, поясни ст. н.с. I-ва ст. д-р Цветан Велинов, ръководител на Националната Референтна лаборатория "Контрол и мониториране на антибиотичната резистентност” - НЦЗПБ.
Резистентност могат да изградят всички видове бактерии. Дължи се на мутация в клетката, която помага на бактерия да преживее неблагоприятните условия. Основен фактор при селекцията на резистентни бактерии в случая се явяват антибиотиците.
Рискови фактори за заразяване с резистентни бактерии са болничен престой повече от 5 дни, екстремна възраст, хронични болести, често повтарящи се инфекции, лечение в последните 90 дни с антибиотици, неправилен прием, назначаване на антибиотик без нужда (при вирусни инфекции) и др., предупредиха специалистите.
Инфекциите причинени от такива бактерии се лекуват по-дълго, с комбинация от няколко антибиотика, често тези болни подлежат на хоспитализация. За да не се стига дотам, хората трябва да употребяват антибиотици само по лекарско предписание и то за конкретния случай.
Антибиотици без рецепта?
Всеки продукт, който е по лекарство предписание, трябва да бъде продаван в аптеките с рецепта, припомниха специалистите. Но у нас това невинаги е така. Две трети от нарушенията при проверките на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) в аптеките са именно такива - дават се лекарства с рецепта, без клиентът да е имал такава, показват данните за 2010 г.
От 228 наказателни постановления през миналата година, 157 са били за отпускане на лекарствени продукти без рецепта, а наложените глоби са в размер на 600 000 лв. За да редуцира това явление, Изпълнителната агенция по лекарствата започва тематична проверка в аптеките за това дали се дават медикаменти по лекарско предписание без рецепта.
Какво е антибиотикът и как действа?
Антибиотикът е лекарство с малка токсичност, но в комбинация с други медикаменти, може да бъде опасен за хората, предупреди д-р Кунчев. Например, един антибиотик може да ви помогне преди година, но след това, при друга инфекция може да не е ефективен и да не ви подейства, обясни д-р Кунчев.
Антибиотиците са лекарства от групата на антиинфекциозните агенти, които убиват бактериите или потискат техни основни жизнени функции. Към групата на антиинфекциозните лекарства са още антимикотиците (действат срещу гъбички), антивирусните и антипаразитните медикаменти и ваксините.
Антибиотикът се свързва със структури само в бактериалната клетка, които са уникални и нямат аналог в клетките на хората и животните, затова са ефективни и сравнително ниско токсични. У нас има разрешени за употреба 61 вида антибиотика. Те се продават под 197 търговски имена и 375 лекарски форми.
Същото така при неправилна употреба на антибиотик в съчетание с други лекарствени продукти като например хапче антибебе, може да потисне ефектът на хапчето и дори той да изчезне. Затова, при съмнение за инфекция задължително всеки трябва да търси медицинска помощ, а не да се самолекува, апелираха специалистите.
Водещи
-
Шефът на НСИ: Възможно е инфлацията да расте заради цената на тока и хляба
Четири ще са новите стоки и услуги в потребителската кошница на инфлацията, чиито цени ще...
12.01 | 15:00
-
Бивш енергиен министър: Цените на тока са резултат от много бездействия
Според Александър Николов българската енергетика се е върнала 10 години назад със същите...
12.01 | 14:02
-
МВФ прогнозира ръст на глобалната икономика
Новите разчети на Фонда ще бъдат публикувани на 17 януари
12.01 | 13:40
Най-четени
-
Пеевски: Ако цяла държава не може да спаси едно предприятие, с какво може да се справи?
„Правителството да се заеме с план за подкрепа на производствата, пострадали от високите цени...
12.01 | 10:00
-
Интензивни снеговалежи в Южна България
Зимата отстъпва през втората половина на януари
12.01 | 09:02
-
Честваме Св. Татяна
Вярва се, че името носи на притежателките си духовна сила и покоряваща красота
12.01 | 09:30
-
Настимир Ананиев: ПП-ДБ трябва да се разделят
Той коментира и видеото между Кирил Петков и сенсей Явор Дянков
12.01 | 11:00