Тайните, които крият сълзите 12.10 | 11:14
Какви са ползите за здравето от плача и защо някои хора плачат повече?

Издига се националният флаг – златен медал за победителя... и сълзи в очите. Тази картинка от шампионската стълбичка на всички състезания излиза в съзнанието на докосналите се до успеха с много труд и лишения. Сълзи в очите - от радост или от болка, но сълзи от победата. Но дали показването на тези така искрени чувства е добра идея?
Миналата седмица изследователи от университета в Индиана в САЩ разкриват, че спортистите, които се оставят чувствата да ги завладеят и не се страхуват да ги покажат, дори и пред толкова много хора, макар и да не са били на почетната стълбичка, а са изпуснали шанса си за успех, се представят по-добре в дългосрочен план.
Все пак, това не е единствената полза от плача - нови проучвания показват, че сълзите могат да намалят алергиите, дори и да облекчат болката от ревматоиден артрит.
Какви са ползите за здравето от сълзите?
Някои данни показват, че плачът помага за регулирането на имунната система, пише в. Daily mail. В едно проучване от 2006 г. учени провеждат експеримент с 60 пациента, имащи екзема и алергия от латекс. Те трябвало да изгледат сантиментален филм с участието на Мерил Стрийп.
Преди и след прожекцията екипът измерил реакцията на доброволците към латекса, поставен по кожата им. Оказало се, че тези, които са се просълзили, имали по-добри резултати след филма, отколкото тези, които не са проронили и сълза. По кожата им имало по-ниски нива на възпалителни маркери, наречени имуноглобулини, които увеличават алергичната реакция.
Друго изследване на японски учени пък доказва, че пациентите с автоимунни заболявания или ревматоиден артрит, които плачат лесно, усещат по-малко болка и симптомите им са по-леки, отколкото тези, които са непреклонни в изразяването на чувствата си.
Според много експерти сълзите действа като някакъв вид клапа за освобождаване, помагайки на тялото да се разсее от натрупаните хормони на стреса, които биха могли да навредят на тялото. Плачът успокоява тялото след стресиращо събитие, което води до спад на сърдечната дейност.
Някои проучвания показват, че сълзите увеличават нивата на хормона на прегръдка, което от своя страна пречи на отделянето на хормона на стреса.
Защо някои хора плачат повече?
Жените по принцип плачат повече от мъжете. Но изглежда обаче, че и двата пола плачат еднакво, когато животът ги подложи на изпитание или загубят близък човек, обяснява проф. Ад Фингерхот, психолог и водещ изследовател от Университета в Тилбург, Холандия.
Изследванията също така показват, че в сравнение с жените, мъжете са склонни да плачат при положителни събития, докато жените плачат при отрицателни такива. Според учените основната причина за тази разлика е различните нива на хормоните при двамата пола.
Холандският учен споделя, че при жените преобладава пролактинът – основният хормон, който е виновен за плача при дамите. Учените са забелязали, че нивата на хормона се увеличават непосредствено преди и по време на плач, което обърква експертите.
Интересен е и фактът, че според някои проучванията нивата на пролактин се повишават по време на бременност и остава високи седмиците след раждането. Други изследвания пък твърдят, че пролактинът може да засили чувството на безпомощност.
Но когато става въпрос за силния пол, хормоните оказват водеща роля, като могат дори да ограничат проливането на сълзи, обяснява професор Фингерхот. Последните изследвания показват, че тестостеронът в действителност може да потисне плача – ето защо мъжете плачат по-малко, смятат учените.
И все пак, въпреки че сълзите са нещо толкова естествено за всеки човек, има още много неизвестности за тях. Плачът все още е една мистерия за нас хората. И макар че сълзите ни отличат от всички други животни, все още науката не може да разбере точно каква функция изпълняват те.
Водещи
-
България чества 175 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов
Поетът е роден 9 юли 1850 г. в Сопот и умира на 22 септември 1921 г. в София
09.07 | 09:59
-
Студенти излизат на протест пред ректората на Софийския университет
Таксите в СУ скачат до 29 000 лева
09.07 | 09:45
-
Дянков:Еврото показа, че големите партии могат да управляват без патерици
„След влизането в Шенген, вече сме като всяка друга европейска страна. Това се харесва на...
09.07 | 09:30
-
Росен Желязков внася становище срещу референдума за еврото
Премиерът Желязков заема твърда позиция срещу провеждането на референдум по въпроса
09.07 | 09:15
Най-четени
-
Оранжев код за силен вятър и високи температури за седем области в България
Понижение на температурите с хладен въздух
09.07 | 08:30
-
Комари, вируси и лоша хигиена – новите опасности през ваканционния сезон
„Тропическият комар е единствената причина за тези болести. За съжаление, вече го имаме и в...
09.07 | 08:45
-
Кабинетът ще обсъди днес проект на решение за осъществяване на наблюдение на цените на стоки и услуги в процеса на въвеждане на еврото в страната
Вчера Съветът на ЕС гласува с единодушие последните решения, свързани с приемането на България...
09.07 | 08:59
-
Дневен хороскоп за 9 юли 2025 година
09.07 | 08:15