„Майчин дом“ въвежда първия у нас безкръвен тест за белодробна зрялост на плода 11.01 | 12:50
Това ще позволи превантивна терапия при риск от преждевременно раждане
За първи път в България болница "Майчин дом" въвежда неприлаган досега у нас 100% неинвазивен тест за определяне на белодробна зрялост на плодa при бременности с висок риск от предтерминно раждане. Това означава, че основното и най-често срещано предизвикателство при преждевременно родените деца – зрелостта на белия дроб и възможността за самостоятелно дишане – вече може да се предвиди с по-голяма точност още по време на бременността.
Основен фактор, който определя прогнозата при недоносените новородени, е степента на зрялост, в това число и основна роля има белодробната зрялост. Това е причината в случаите, когато има риск от преждевременно раждане, да се прилага превантивна терапия с кортикостероиди. Тя стимулира вътреутробното развитие на белите дробове, за да могат те да поемат пълноценно функциите си след раждането. Въпреки тази терапия обаче неонаталното белодробно заболяване продължава да бъде главен проблем при преждевременно родените бебета. Степента на развитие на белите дробове е основен критерий за вземане на решение също и в случаите, когато се налага предизвикано раждане при усложнения в здравето на майката, излагащи на риск и нея, и бебето.
Използваните до момента тестове за оценка на белодробната зрялост на плода изискват амниоцентеза (процедура за взимане на малко количество околоплодна течност), която е свързана с рискове, неудобства и стрес за бременните. За сметка на това неинвазивният QuantusFLM тест се основава на автоматичен анализ на ехографско изображение, който дава точен резултат в рамките на няколко минути и се характеризира с достоверност и надеждност като при всеки друг тест. Системата е уеб-базирана и се основава на анализ чрез електронен достъп до база данни, като изчислява и определя в реално време степенната на белодробна зрялост и риска от развитие на усложнения в ранният неонатален период. Изследването тръгва пилотно в "Майчин дом" и се прилага само по лекарска преценка, като към момента стойността му не се поема от НЗОК.
Средно всяко пето бебе, родено в Майчин дом, е недоносено. В болницата всяка година на бял свят идват около 4 000 бебета, като близо 20% от тях са родени преждевременно. Високата концентрация на предтерминни раждания в Майчин дом се дължи на факта, че болницата проследява най-тежките бременности в страната. Тя е и единствената АГ болница у нас с комплексна услуга за пълна профилактика на бременността, включваща ехографски изследвания, биохимичен скрининг и неинвазивни ДНК тестове, ръководени от Национална генетична лаборатория.
Факторите за преждевременно раждане са много, но сред водещите причини специалистите сочат начина на живот на бременните, все по-късната възраст за забременяване, съпътстващите заболявания и тютюнопушенето, което все още е широко разпространено сред българските жени.
Водещи
-
До 18 градуса днес, слънце над цялата страна
28.01 | 08:02
-
От февруари месец цената на шофьорските курсове се очаква да скочи до 2000 лева
В края на миналата година цената на курс за категория „В“ беше около 1300-1400 лв. Като се...
27.01 | 21:00
-
Случаите на остри респираторни заболявания (ОРЗ) и грип в област Перник са се увеличили
От РЗИ ще предложат неприсъственото обучение да продължи до края на следващата седмица.
27.01 | 20:40
-
Лена Бориславова: Делян Пеевски не е опозиция, ГЕРБ правят това, което им каже
"ГЕРБ искат да въведат политиката на 'постната пица', затова искат да създадат усещане за...
27.01 | 20:20
Най-четени
-
До 18 градуса днес, слънце над цялата страна
28.01 | 08:02
-
11 области са в грипна епидемия от днес
Нови противоепидемични мерки са добавени в още три области в страната
27.01 | 08:30
-
Тийнейджърки се налагаха в бургаски мол
На ВИДЕО се вижда, че охранителите не се намесват
27.01 | 09:00
-
Асен Василев: Няма никаква причина дефицитът в бюджета да мине минимума от 3% от БВП
По думите ум финансовото министерство трябва да даде много ясно обяснение защо според него ще...
27.01 | 10:00