МОСВ зове да си сменим манталитета! Масово изхвърляме боклуците си в реките 20.05 | 17:34
Екоминистерството иска до 2-3 години сметищата по реките да останат в историята

Заместник-министърът на околната среда и водите Красимир Живков представи резултатите от проверките за нерегламентирано замърсяване на речните корита. Те бяха разпоредени със заповед на министър Ивелина Василева за предприемане на мерки от РИОСВ за недопускане на замърсяване на речните легла и прилежащите територии.
"В периода март-април от 16 – те РИОСВ са извършени 636 проверки в 1961 населени места, разположени в териториалния обхват на 255 общини. Към настоящия момент приключват проверките в 10 по-малки общини, разположени в териториалния обхват на РИОСВ – Монтана. През по-голямата част от тях не преминават реки, а през останалите преминават малки реки", контролът се осъществява на място, дават се предписания при установени нарушения, повторно се проверява изпълнението им и се налагат наказателни мерки ," съобщи заместник – министър Живков .
Резултатите от проверките показват, че е извършено почистване на 484 участъци от леглата и дерета на реките, замърсени с отпадъци.
Замърсените участъци през 2016 г. са главно в малки населени места, където хората масово изхвърлят отпадъци в деретата на реките, отбеляза Живков и добави , че е важна промяната в манталитета и мисленето на хората, че това са техните реки и природа. Той изрази убеждението си, че при продължаване на контролната дейност по този начин, до 2-3 години нерегламентираните сметища по реките ще останат в историята.
Зам.- министър Живков обобщи резултатите от извършените проверки през 2016 г. и отчете, че са съставени 21 акта за установяване на административно нарушение (АУАН), което е в резултат на предприетите административно наказателни мерки от регионалните инспекции по околна среда. Той направи сравнение с 2015 г. когато са издадени 92 наказателни постановления за налагане на глоби в размер на 204 800 лева . Като резултат от последователната политика на МОСВ и засилената контролна дейност от страна на регионалните инспекции в рамките на една година кметовете на общините са предприели ефективни действия за изпълнение на дадените им предписания, като са организирали почистването на речните легла и прилежащите територии от отпадъци
Водещи
-
Гърция и още 25 европейски страни с декларация за прекратяване на плана за превземане на град Газа
За утре отново се подготвят демонстрации в подкрепа на палестинците
23.08 | 17:40
-
Цанко Цанков с опит за световен рекорд в Дунав
Цанко Цанков с опит за световен рекорд в Дунав
23.08 | 17:19
-
Разкриха техниките на КГБ, с които Путин манипулира Тръмп
Обявените от президента на САЩ Доналд Тръмп мирни преговори между Русия и Украйна на практика...
23.08 | 17:00
Най-четени
-
Литиево-йонните батерии предизвикват пожари в самолетите
Има по два пожара на седмица – или в самолети, или на летища, казват от организацията за...
23.08 | 16:20
-
Майката на загиналото при парасейлинг дете с тежка изповед
Очаквам да има наказани, да се знае кой е виновен, а ние сме обречени, изплака почернената...
23.08 | 12:00
-
От БЛС предлагат 11 лв. потребителска такса при лекар
23.08 | 13:00
-
Синдикатите се надяват, че Еврозоната ще гарантира повишаване на заплатите в образованието
Лиляна Вълчева от синдиката за висше образование към КНСБ обясни, че на скорошна среща, че...
23.08 | 12:20