През 2020 г. над 20% от енергията в България ще бъде от ВЕИ 11.06 | 20:22
По-голямата част от нея ще бъде произведена от водни и вятърни централи

През 2020 г. 20,8% от енергията в България ще бъде от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), което ще бъде с 6% повече от настоящия момент.
Данните са от доклада "Финансови решения за чиста енергия, изготвен от Програмата за устойчиво лидерство на Кеймбридж и Регионалния център за изследване на политики към Университета "Корвинус" в Будапеща. Изследването бе представено по време на регионалния форум "Балкански политики за зелен икономически растеж".
Според доклада по-голямата част от енергията от ВЕИ ще бъде произведена от водни и вятърни централи, а останалото количество - от слънчеви инсталации и биомаса.
Докладът сочи, че страната ни разполага с добри ветроенергийни ресурси, като средносрочният потенциал се оценява на 3 гигавата, а правителството се стреми до 2020 г. да постигне 1,4 гигавата. Очаква се повече от половината от планираното нарастване на мощностите за периода 2010-2020 година да дойде от вятърната енергия. Слънчевият потенциал на страната ни също е значителен, става ясно от доклада. За по-голямата част от България слънчевата радиация е с 20% по-висока в сравнение с Германия. Планира се до 2020 г. да бъдат изградени нови 300 мегавата слънчеви мощности – фотоволтаични паркове, покривни и фасадни инсталации.
Експерти смятат, че посочените индикативни цели за производство на електроенергия от ВЕИ у нас могат да бъдат преразгледани с оглед интереса към инвестиране и засилена конкуренция при вятърната енергия. Според тях справедливото разпределение на разходите за развиване на мрежата между инвеститорите и компаниите би могло да ускори модернизацията на мрежата, а по-голямата прозрачност при разпределяне на квотите за свързване на ВЕИ обекти към мрежата би могло да засили доверието на инвеститорите.
Докладът "Финансови решения за чиста енергия" прави анализ на възможностите, които предлагат възобновяемите източници от гледна точка на трансграничното сътрудничество, откриването на работни места и икономически растеж в четири държави – България, Румъния, Чехия и Унгария. Целта на документа е да даде препоръки, как би могъл да се засили диалогът между правителствата и инвестиционната общност, когато се обмисля бъдещия енергиен профил на региона.
Водещи
-
Делян Добрев: Няма да успеем да предоговорим условията с "Боташ"
В България влиза евтин руски газ през Гърция, обясни той
10.04 | 21:00
-
Древен пророк: Нови острови ще се издигнат от океана, 3 държави ще владеят света
Алберт Велики е един от най-известните учени и философи от Средновековието
10.04 | 20:44
-
Очакват се по-ниски цени на горивата у нас до дни
Това прогнозира Димитър Хаджидимитров от Асоциацията на българските търговци, производители и...
10.04 | 20:30
Най-четени
-
Костадинов: Полицаи ме разпитваха в парламента по сигнал на Пеевски
Той подчерта, че от 2020 г. „прокуратурата на Пеевски" се опитва да мачка „Възраждане"
10.04 | 14:10
-
Костадинов:Това правителство ще падне - дали ще е днес или утре, но то е обречено
"Миналата седмица "Възраждане" започна консултации с т.нар. опозиционни партии в парламента за...
10.04 | 09:45
-
НАП:Всеки трети туристически обект работи в нарушение
Сериозни санкции за нарушителите
10.04 | 10:45