Промените в Закона за горите застрашават не само Витоша, а всички планини 11.01 | 09:12
Последствията ще се усетят сериозно само до 5-10 г.
Министерският съвет прие промени в Закона за горите, срещу които се обявиха категорично редица природозащитни организации с аргумент, че така се дава възможност да се изграждат ски-съоръжения, писти и туристическа инфраструктура почти безпрепятствено и безконтролно.
Промените бяха обаче приветствани от НГК "Природата за хората и регионите", а и министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов защити предложението на правителството.
Сериозна сянка на съмнение върху това хвърли обаче фактът, че промените бях гласувани тихомълком и набързо в кратките работни дни точно между Коледните и Новогодишните празници, а малко преди това демонстративно ски-сезонът на Витоша не беше открит в знак на протест, че бизнесът не може да вирее в рестриктивните условия на екологична защита.
Днес (11 януари) пред Народното събрание на протест срещу подготвените промени ще се съберат природозащитници, а iNews разговаря с Илиян Пламенов от "Екофорум за устойчиво развитие"
С какво по-конкретно не сте съгласни от предложенията за промени в Закона за горите, които Министерският съвет гласува в последните дни от годината?
- Има няколко основни момента в одобрения законопроект, които не можем да приемем, че защитават обществения интерес. Те биха довели до фактическо облагодетелстване на икономически оператори от туристическия сектор. Законопроектът ще стимулира в бъдеще незаконното строителство на ски-съоръжения в Пирин, Витоша, Рила, Стара планина и Родопите, което се явява недопустима държавна помощ. Създават се и условия крупните заменки на десетки хиляди декари гори във вододайните зони на нашата страна да се случат отново. Неприемлива е възможността съществуващите територии да бъдат допълвани с нови площи от Държавния горски фонд без търг, а впоследствие да бъдат обезлесявани и изграждани стотици километри писти, влекове, лифтове и други спомагателни съоръжения, като при това се гарантира узаконяването им от държавните институции.
Каква вреда могат да нанесат промените?
- Определени компании, получили чрез заменки горски площи в стратегическите вододайни зони на страната в Пирин, Стара планина, Рила и Родопите, ще имат възможност да строят без общ устройствен план и да обезлесяват свободно останалите незасегнати вододайни зони в страната, с всички очаквани последствия, а именно – промяна на климата в регионите към засушаване и предизвикване на водни кризи, влошаване на почвеното плодородие в низините, ерозия на почвите в планините и затлачване на изкуствените вододайни съоръжения за питейна вода, като например язовир "Искър”. По този начин се застрашават екологическата и националната сигурност и ще се предизвикат огромни затруднения за държавната власт и за страната само до пет-десет години.
Има обаче и чисто икономически аргументи срещу промените?
- Да, освен това ще бъдат спестени и стотици милиони левове дължими държавни такси в дългосрочен план от промяна на предназначението на гори, и определени компании ще могат да узаконят действащи съоръжения в Пирин, Витоша, Стара планина, Рила и Родопите. Във време на икономическа криза, когато здравеопазването, образованието и социалните дейности страдат от недостиг на финансиране, подобно лишаване на приходи за бюджета е неморално и говори за налагане на частни бизнес интереси. Нашата оценка показва, че ощетяването на обществения интерес и избягването на приходи за държавния бюджет възлизат на най-малко 80 милиона лева само за следващите три години.
И на трето място, законопроектът премахва всякакви гаранции при износа на дървесина и недървесни горски продукти по отношение на законността на добива им. Това е нарушение на няколко европейски регламента за гарантиране законността на използваната в ЕС дървесина и недървесни продукти от горите и би поощрило незаконния дърводобив и палежите в горите. Това е особено опасно за частните гори, които в момента са обект на чести престъпления след като с промяна в Закона за горите отпадна държавната охрана за тях.
Министър Найденов обясни, че реално няма опасност за природата, тъй като няма да има промяна на собствеността, а само учредяване на сервитутно право за изграждане на съоръжения. Съгласни ли сте с това обяснение?
- Учредяването на сервитутни права ще насърчи изграждането на съоръжения в държавния горски фонд и изсичането на горите за лифтове и ски съоръжения. Това е една от поправките, който фаворитизират интересите на инвеститорите, а не тези на обществото.
Как ще коментирате позицията за неравенството, например, между изграждането на съоръжения за електропреносната система и на съоръжения за ски влекове. Каква е световната практика в това отношение?
- Нашето мнение е, че българските гори бяха достатъчно ощетени през последните години от незаконен дърводобив, от пожари и от небалансираното развитие на зимния туризъм, поради което нови разрешения за изсичания, този път под формата на учредяване на сервитутни права, би било безотговорно спрямо интересите на обществото и околната среда.
Смятате ли, че промените, отнасящи се за ски-съоръженията, се правят заради Витоша или има намесени и други бизнес интереси?
- Предложените промени ще засегнат целия Държавен горски фонд в планините. Става въпрос в краткосрочен план за най-малко 10 000 декара, на които е започнало изграждане или има планове да се изградят зимни курорти или туристическа инфраструктура. Т.е. негативният ефект от поправките ще засегне цялата страна.
Освен на Витоша къде другаде има пряко "застрашени" зони?
- Почти няма планина в България, където да не се планира изграждане на зимни курорти с голяма мрежа от ски писти и прилежаща инфраструктура. Но за да се случи това, е необходимо да се премахнат големи масиви гори, което става възможно с одобрения от Министерския съвет законопроект. Бяхме изненадани, че преди да е приключил срокът за приемане на становища по общественото обсъждане на законопроекта, той вече беше приет от правителството. По този начин беше нарушен и Законът за нормативните актове.
Има ли възможност да се потърси съдействие от ЕП или ЕК за спиране на промените?
- Организации от коалицията "За да остане природа в България” ще подадат сигнали в следващите дни до Европейската комисия (ЕК) за нарушаване на европейското законодателство в сферата на околната среда и в сферата на държавните помощи. Други организации планират да подадат сигнали до правителствата на останалите страни членки на ЕС относно нарушенията и относно частните интереси, налагащи приемането на измененията в Закона за горите, както и за тяхната защита от министъра на земеделието и храните и други висши представители на правителството.
В подкрепа на последните решения на правителството ще се обяви туристическият сектор. Реално ли е обаче да се говори за развитие на екотуризъм в България?
- Изграждането и разширяването на урбанизирани територии в планините, без подходяща условия за водоснабдяване, канализация, с несъразмерно застрояване и чрез изсичане на големи горски масиви, несъмнено ще помрачи имиджа на България като страна с богата и запазена природа. България е една от страните с най-голямо богатство от запазена природна среда, с което е известна в чужбина. Именно опазването на природните ресурси е гаранция за развитието на екотуризма и за привличане на нови туристи.
Освен с тази позиция какво друго планирате да направите, за да спрете минаването на промените в закона през пленарна зала?
- В протеста днес, организиран от коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България”, ще се включват скиори, сноубордисти, туристи, еколози и граждани. Целта на протеста е защита на природен парк "Витоша” и срещу предложените промени в Закона за горите, които заплашват да унищожат като цяло зеленото богатство на България. Ще бъде внесено и писмо в деловодството на парламента. Нека всички граждани и гости на столицата, който са съпричастни към съдбата на българските гори, да се включат в протеста и заедно да изразим нашата позиция.
Водещи
-
Денков: Бойко Борисов оказва натиск върху Финансовото министерство и БНБ
Той работи срещу приемането ни в еврозоната, написа бившият премиер от ПП-ДБ във Фейсбук
02.02 | 14:30
-
ПП-ДБ предлагат пълно премахване на символите на комунистическия режим
Това става ясно от внесен в деловодството на парламента законопроект
02.02 | 14:00
-
Нов ръст в цените на основни хранителни стоки на борсите
При плодовете най-много поскъпват лимоните - със 7,9 на сто
02.02 | 13:40
Най-четени
-
Борисов: Назначенията на новото правителство да започнат след приемането на Бюджет 2025
„Става въпрос за заместник-министрите и областните управители", поясни той
02.02 | 10:00
-
Петков за Борисов: Надявам се да не е решил със задна дата да манипулира цифрите на Бюджет 2024
По-рано лидерът на ГЕРБ призова назначенията на новото правителство да започнат след...
02.02 | 10:20
-
Бащата на убитите деца във Вакарел ги е открил в леглата им с прорезни рани
Били са в таванско помещение, вероятно са спели
02.02 | 11:00
-
Петльовден е! Ето какви са традициите
Православните християни отбелязват един от най-важните, дванадесет велики празника - Сретение...
02.02 | 09:00