250 мъртви бебета делфини само за месец! Пет пъти по-малка бройка отчитат институциите 27.08 | 17:10

Това сочат данните от "Да запазим Корал"

От Беатрис Николoва

250 мъртви бебета делфини на нашето Черноморие само за месец. Това сочат данните от преброяването на група граждани от инициативата "Да запазим Корал" и експерти от неправителствената организация "Зелени Балкани", заели се да съберат данните и да разследват тревожно зачестилите случаи на изхвърлени мъртви делфини по бреговете на цялото българско Черноморие от края на юли месец.

От известно време екоактивистът Атанас Русев прави разследване по темата, която развълнува много обществото. Всички мъртви бебета делфини са от един и същ вид – муткур или т.нар. морска свиня, показва разследването.

Те, заедно с другите два вида китоподобни в Черно море - черноморски бутилконос делфин (афала) и обикновения делфин, са са защитени по Закона за биологичното разнообразие и при намиране на мъртви екземпляри следва да се подава сигнал до РИОСВ.

Важно е да се отбележи, че институциите отчитат пет пъти по малко мъртви делфини, отйколкото данните от преоброяването на на група граждани от "Да запазим Корал".

След като резултатите на преброяването станаха ясни, Анелия Павлова от СНЦ "Зелени Балкани”, заяви пред "Фокус", че от екоорганизацията ще организират  Ден на делфините, за да приканят обществото да научи повече за тях.

Павлова добави, че идеята за инициатива се е родила именно, заради твърде оскъдната информация за китоподобните в България.

Тя припомни също, че в началото на лятото от "Зелени балкани” започнахме проект за гражданска подкрепа за проучване на черноморските китоподобни по българското крайбрежие, с цел набиране на доброволци, които да извършват мониторинг през цялата година на делфините, както от морето, така и от сушата.

"Започнахме проекта, именно, защото е изключително малко информацията, с която разполагаме за трите вида китоподобни у нас. По време на тези събития в четвъртък ще продължим да набираме доброволци, като всеки, който изявява желание и интерес може да се включи”, заяви Павлова.

"Идеята ни е след тези информационни събития, които сме подготвили за четвъртък, на следващия ден най-активните участници да се качат на нашата изследователска яхта и да разберат по-подробно начините за наблюдаване и изследване на тези бозайници. Това ще бъде може би най-интересната част за участниците”, допълни още тя.

Водещи

Най-четени