Австралийците се радваха на пълното слънчево затъмнение 14.11 | 10:01
Хиляди ентусиасти извадиха късмет, след като облачното небе се проясни в точния момент

Жителите на североизточните райони на Австралия и десетки хиляди туристи наблюдаваха рано тази сутрин пълно слънчево затъмнение, съобщиха международните агенции, цитирани от БТА.
Около 60 хиляди ентусиасти в най-северната част на страната се почувстваха истински късметлии, когато облачното небе внезапно се проясни, за да им даде перфектна гледка към Луната, минаваща между Земята и Слънцето.
Почитатели на астрономията, които се събраха в района на град Керн в щата Куинсланд, на 1800 километра северно от Брисбейн, видяха пълното закриване на Слънцето от лунния диск в продължение на около две минути.
В действителност най-дълго е продължило затъмнението в малкия град Порт Дъглас, където Луната напълно е закривала слънцето с 3 секунди по-дълго, отбелязва ИТАР-ТАСС. В близост до града с население малко над 4,5 хиляди души са се стекли над 20 хиляди туристи - основно пътници от круизни лайнери - които наблюдавали удивителното небесно явление от палубите на корабите.
Жителите на намиращия се южно от Кернс град Брисбейн видяха непълно затъмнение - Луната закри над две трети от слънчевия диск. На жителите на най-големия град на Австралия Сидни обаче не им провървя - от ранното утро небето там беше покрито от плътни облаци, отбелязва агенцията.
Около час време беше необходимо на Луната, за да премине пред лицето на Слънцето, превръщайки деня в полумрак. Температурата спадна рязко, а типичния за изгрева птичи хор замлъкна.
Слънчеви затъмнения може да се видят в различни части на света на всеки 18 месеца, но повечето от тях се случват над океана и малко хора успяват да ги видят, посочва агенцията. Днешното затъмнение беше наблюдавано и от жителите на Нова Зеландия. В столицата Уелингтън Луната закри около три четвърти от Слънцето.
Следващото пълно слънчево затъмнение в Австралия ще бъде след 16 години - на 22 юли 2028 г., отбелязва ИТАР-ТАСС.
Руският астрофизик Сергей Богачов от Института по физика "Лебедев" към Руската академия на науките, разсея породилите с на места страхове, че слънчевото затъмнение носи някаква опасност за хората.
"От физическа гледна точка затъмнение е просто сянка, сянка на Луната, която естественият ни спътник хвърля върху Земята. Каква вреда може да имаме от сянката?" - казва ученият.
Според Богачов за астролозите и езотериците пълното слънчево затъмнение може да има и друг смисъл, но той като физик може да каже само, че това е много интересно научно явление. То не нанася вреди, а носи само ползи за науката. Това е единствената възможност да се наблюдават процесите в слънчевата корона директно от Земята.
Водещи
-
По-строги наказания, европейски опит и ефективна зоополиция: Кръгла маса срещу насилието над животни
Категоричен е, че България може и трябва да почерпи европейски опит по темата.
12.05 | 11:59
-
Красимир Вълчев: Проблемът с употребата на наркотици се задълбочава
Кампанията на МОН "Просто кажи "Не" е посветена на превенцията срещу зачестилите случаи на...
12.05 | 11:45
-
В кои случаи не се плаща потребителска такса при лекар
Потребителска такса за оказана извънболнична и болнична медицинска и дентална помощ не...
12.05 | 11:30
-
Путин подчерта важността на запазването на паметта за уроците от историята и солидарността на предците в борбата срещу нацизма
XVI Международен икономически форум „Русия – Ислямски свят: КазанФорум" ще се проведе от 13 до...
12.05 | 11:15
Най-четени
-
Румен Радев внася в НС предложението си за референдум за еврото
Партиите в парламента са на различни позиции
12.05 | 09:15
-
Няма българска череша и няма да има тази година, категоричен е доцент Димитър Сотиров
Овощар: Ако клиентите не купуват череши, търговците ще свалят цената
12.05 | 10:15
-
Днес празнуват имен ден хората с имената Герана, Герасим
Празникът, отбелязван на този ден, е познат като Герман Градушкар. Той се чества с молитви за...
12.05 | 09:45