Засякоха малка екзопланета, покрита с лава 20.07 | 14:47
Разположената на 33 светлинни години от нас планета е значително по-малка от Земята
Екип от астрономи от Университета в централна Флорида обяви, че е открил една от най-малките екзопланети, засичани до момента в дълбокия Космос. Според учените новооткритото небесно тяло обикаля в непосредствена близост до звезда червено джудже, отдалечена на 33 светлинни години от нас в посока на съзвездието Лъв.
Откритието е забележително поради факта, че то успява да "изстиска" възможностите на съвременните телескопи в търсенето на нови светове извън Слънчевата система. Огромната част от над 700-те екзопланети, открити от 1995 г. насам, са с гигантски размери в сравнение със Земята. В сравнение с част от тях дори Юпитер изглежда малка.
Новооткритата планета, наречена UCF-1.01, е с диаметър от около 8 300 километра. Това я прави с една трета по малка от Земята, чийто диаметър е средно 12 600 км. Откритието е направено с помощта на орбиталния телескоп Спитцер на НАСА, с който учените наблюдавали звездата GJ 436 в продължение на една година.
Те установили, че пред звездния диск периодично преминава малко небесно тяло, което намалявало нейната светимост с незначителна степен. За постижението на учените говори и фактът, че самата звезда свети изключително слабо и се вижда като бледа червена точка и през най-мощните телескопи.
Публикуваните от астрономите изчисленията показват, че UCF-1.01 определено не е приятно място за живеене по земните стандарти. Малката планета обикаля около звездата си за 1,4 земни дни и се намира на разстояние от 2,6 млн. километра от повърхността на GJ 436. За сравнение, ние се намираме на около 150 млн. км от нашата звезда.
От тези данни астрономите заключават, че температурите върху повърхността на планетата превишават 540 градуса по Целзий, което предполага, че най вероятно тя е покрита с лава и разтопени скали. За атмосфера и дума не може да става – ако са съществували всички газове, са били отдавна "издухани" от нейната повърхност.
Макар че самата UCF-1.01 не представлява интерес като обект, на който да се търси извънземен живот или един ден да се превърне във втори дом на човечеството, то самото ѝ откритие демонстрира способностите на модерната астрономия да открива далечни светове с размери, близки до земните.
Водещи
-
Всеки може да занесе вейп за изследване в съдебната химико-токсикологична лаборатория в Александровска болница
Изследването струва 178 лв. и се извършва в рамките на 2-3 дни.
03.01 | 17:40
-
Общината с важна информация за гъстата мъгла и чистотата на въздуха в София
Замърсяването на въздуха в последните дни остана под критичното, въпреки екстремните...
03.01 | 17:00
-
„Зелени Балкани“ отговориха на нападките: Птиците край Копривщица не са отровени, не е и птичи грип
Според аутопсията, става дума за смърт, причинена от стрес. Отчетени са масивни кръвоизливи в...
03.01 | 16:20
-
Край на свободния достъп до Терминал 2 на летище София
Нова система за управление на автомобилния трафик пред Терминал 2 влиза в сила от 9 януари
03.01 | 16:00
Най-четени
-
Шоково поскъпване на хляба в началото на годината
Хлябът поскъпна с 40 стотинки за три дни
03.01 | 13:59
-
До март 2025 трябва да въведем европейските правила за минималната заплата
Информацията става ясна от отговор на министъра на депутатски въпрос в Народното събрание.
03.01 | 10:20
-
Костадинов: След всяка коалиция на ГЕРБ остава поне един политически труп
"ГЕРБ се подготвя да изяде ДБ, БСП и ИТН, а те, така като гледам, нямат нищо против", написа...
03.01 | 14:20