НАСА готви нова мисия до Марс през 2016 г. 21.08 | 14:14
Сондата InSight ще изследва ядрото на Червената планета

Макар и все още под емоциите на успешното на историческо приземяване на роувъра Curiosity на Марс, НАСА вече говори за следващата си мисия до Червената планета.
В момента учените и инженерите от Лаборатория за реактивно движение (JPL) на НАСА подготвят сонда, наречена InSight, която според сегашните планове трябва да кацне на Марс през 2016 г.
Основната цел на апарата ще бъде да определи дали вътрешността на планетата от твърди скали или е в течно състояние, какъвто е случаят със Земята. Мисията ще има за цел и да даде отговор и на въпроса защо Марс не разполага с тектонични плочи като нашата собствена планета.
За новия си проект НАСА е предвидила бюджет от 425 млн. долара – скромна сума в сравнение с 2,5-те милиарда долара, изхарчени по проекта Curiosity.
Сондата InSight е последната от мисиите от клас Discovery, които включват космическия телескоп "Кеплер" – апаратът, който от изстрелването си през 2009 г. е открил множество екзопланети, обикалящи около далечни звезди.
Мисиите от този клас включват и една, която предвижда приземяването на сонда тип лодка в морето от течен метан на Титан – най-голямата от луните на Сатурн и единствената в Слънчевата система със значителна атмосфера.
На борда на InSight ще бъдат поставени сложни сензори, които ще измерват показателите на ядрото на Марс на базата на вибрации и топлината, която преминава през кората на планетата. За създаването на новия апарат инженерите от НАСА са използвали доказалата се като успешна базисна конструкция на друга марсиански апарат - "Финикс".
Сондата, чиято мисия бе да открие среда, подходяща за бактериален живот, кацна на Червената планета през 2008 г. и извърши уникални експерименти, показвайки, че почвата на екватора на Марс е подобна на тази в сухите долини на Антарктида. Следователно на теория тя е способна да поддържа живот от земен тип.
До момента бе прието мнението, че ядрото на Марс не е достатъчно голямо, за да предизвика движения на планетната кора. Нови открития обаче показват, че нашият планетен съсед вероятно разполага с движещи се тектонични плочи. За разлика от земните обаче, плочите на Марс се движат много бавно, предизвиквайки вибрации веднъж на милиони години.
Водещи
-
САБ скочи на МК: МК превръща България в културната пустиня на Европа
Тази крайно остра критика отправиха от Съюза на артистите по повод наближаващите 100 дни от...
10.04 | 18:20
-
Гуцанов: Ще доведем докрай борбата с вейповете и райския газ
Той участва в среща, организирана от ДАЗД и Съвета на децата, посветена на вредата от...
10.04 | 18:00
-
Укрепват свлачище над плажа в Царево
10.04 | 17:45
-
ЕС отложи с 90 дни контрамитата за САЩ
Целта на тримесечната пауза е да се даде повече време за преговори
10.04 | 17:30
Най-четени
-
Костадинов: Полицаи ме разпитваха в парламента по сигнал на Пеевски
Той подчерта, че от 2020 г. „прокуратурата на Пеевски" се опитва да мачка „Възраждане"
10.04 | 14:10
-
Костадинов:Това правителство ще падне - дали ще е днес или утре, но то е обречено
"Миналата седмица "Възраждане" започна консултации с т.нар. опозиционни партии в парламента за...
10.04 | 09:45
-
Почивните дни през април и май 2
През май официалните почивни дни са отново четири, но са разкъсани през целия месец
10.04 | 08:35