Облаци надвисват над планета извън Слънчевата система 02.10 | 10:45

Съставиха карта на гигантската екзопланета Kepler-7b

От Антония Михайлова

Снимки с телескопите "Кеплер" и "Спицър" за първи път позволиха на учените да надникнат в горните слоеве на екзопланетата гигант Kepler-7b и да съставят карта на облаците в нейната атмосфера, обединени в гигантско бяло петно в западното полукълбо на планетата.

"Наблюдавахме тази планета с "Кеплер" и "Спицър" в продължение на три години и успяхме да построим карта на този гигант. Не очаквахме да видим океани на планета от такъв тип, но открихме достатъчно ясни следи, отразени на картата на газовия гигант, които може да бъдат само облаци", заявил Борис-Оливие Демори от Масачузетския технологичен институт в Кеймбридж.

Демори и колегите му публикували картата на атмосферата на Kepler-7b, снимките на облаците и данните в статия, дадена за публикация в Astrophysical Journal Letters. Както обясняват учените, планетата представлява типичен "горещ Юпитер" – тя извършва завъртане около звездата си за пет непълни дни, а нейната повърхност е нагрята до 1100 градуса по Целзий. По маса Kepler-7b е около два пъти по-лека от Юпитер, но значително му отстъпва по плътност.

Планетата периодично преминава по диска на своето светило, чиито лъчи проникват през горните слоеве на атмосферата на гиганта. Това позволява да се изчисли точната температура и да се определи химичният състав на атмосферата.

Снимките и данните, събрани от "Спицър", показали, че температурата на повърхността на Kepler-7b е значително по-ниска, отколкото сочат характеристиките на нейната светлина в оптичната част на спектъра.

Според Демори и колегите му това е свидетелство, че атмосферата на Kepler-7b отразява значителна част от светлината на звездата. Обединените данни от двата телескопа позволили на учените да разберат, че този "отражател" било голямо бяло петно в западното полукълбо на планетата, което по-скоро е гигантско струпване на облаци.

Все още не е ясно от какво се състоят тези облаци и как се формират те, но те се явяват първият обект от такъв род, който сме видели извън Слънчевата система, заключават учените, цитирани от РИА Новости.

Водещи

Най-четени