Обясниха третия пояс от радиационния щит на Земята 23.09 | 15:28

От Антония Михайлова

Третият радиационен пояс на Земята, открит през 2012 г. от сондите RBSP, възниква в резултат на това, че най-скоростните електрони от външния пояс Ван Алън* се изхвърлят от него и се захващат от облака плазма между двете други части на "радиационния щит" на Земята, се казва в статия, публикувана в сп. Nature Physics.

"Преди смятахме, че всички електрони в тези пояси се движат по едни и същи физични принципи. Изяснихме, че те са разделени на различни "популации", чието поведение се управлява от различни физични процеси. Все още ни е необходимо да разберем как се ускоряват електроните, откъде се вземат те и защо пози пояс изглежда различно след всяка буря", казва Юрий Шприц от Института за наука и технологии в Сколково, който сега работи в Калифорнийския университет в Лос Анджелис.

Шприц и колегите му изучили данните, събрани от сондите RBSP от момента на откриването на третия радиационен пояс през септември 2012 г. Когато натрупали достатъчно количество информация за скоростите, плътността и движението на електроните в тези пояси, авторите построили компютърен модел на "радиационния щит" на Земята.

Това им позволило да определят източника на електрони в третия пояс на Ван Алън и да разберат какво се случва с него по време на формирането му. Оказало се, че тази част от радиационния щит на Земята почти изцяло се състои от електрони, ускорени почти до светлинна скорост и "избягали" от външния пояс на Ван Алън.

Те образуват добре различим "геврек" поради това, че се захващат за пръстеновидните облаци плазма, възникващи между двата постоянни пояса на Ван Алън по време на геомагнитна буря. Високата скорост на движение на електроните не им позволява да взаимодействат с вълните плазма от атмосферата на Земята.

Това обяснява защо третият пояс на "радиационния щит" на нашата планета не се разпада веднага след края на бурята и съществува на орбита в продължение на месеци, пояснява РИА Новости.

---------

*Радиационният пояс на Ван Алън е област от магнитосферата на нашата планета с високо съдържание на високоенергетични заредени частици.

Водещи

Най-четени