Произвеждат дизелово гориво с технология на 100 години 10.11 | 15:34

"Забравената" технология се базира на процес на ферментация на захари с помощта на специална бактерия

От Георги Георгиев

Щатски учени прибегнаха до забравен метод за ферментация, ползван някога за създаване на експлозиви, за да произведат възобновяемо дизелово гориво, което да замени фосилните горива, предаде БТА.

Химици и инженер химици от Калифорнийския университет в Бъркли оповестиха, че създали дизелово гориво от продукти от процес на бактерийна ферментация, открит преди близо 100 години.

Самият процес, открит през 1914 г., около началото на Първата световна война, позволил на Великобритания да произведе кордит, ползван като експлозив, който да замени барута. При този него се използва бактерията Clostridium acetobutylicum, с чиято помощ захарите ферментират до ацетон, бутанол и етанол.

Следващата стъпка е използването катализатор, който да превърне въпросните съединения в дълги въглеводородни вериги, подобни на сместа в дизеловото гориво.

Макар че цената на това гориво е по-висока в сравнение с тази на традиционното дизелово гориво или бензина, методът позволява да се намалят значително емисиите парникови газове от транспорта, които допринасят за глобалното затопляне.

Това гориво може да върне бактерията Cl. acetobutylicum обратно в бизнеса, позволявайки ни да намалим глобалното затопляне, поясни експертът по биомолекулярно инженерство Дъглас Кларк от Бъркли.

Водещи

Най-четени