Учени генерират ток от топлината на автомобилните газове 25.11 | 11:14
Създаденото по този начин електричество ще намали разхода на гориво на автомобилите

Изследователи създадоха система на базата на термоелектрическите генератори (ТЕГ), която използва топлината от изгорелите автомобилни газове за производството на електричество, пише сайтът PhysOrg.
Технологията е разработена от учени на университета Пардю, съвместно с компанията General Motors. Двата екипа успяват да създадат и първия работещ прототип.
Прототипът на системата поема топлина от газове, които са нагряти до температура от 700ºC. Генерираният от ТЕГ ток зарежда батерии, които от своя страна захранват електрическите системи на автомобилите. По този начин разходът на гориво спада с 5%.
В момента учените работят над усъвършенстването на системата, която в бъдеще ще може да се използва при в каталитичните конвертори където температурите достигат 1000ºC. По този начин икономиите на гориво могат да достигнат до 10%.
Термоелектрическите материали притежават свойството да генерират електричество при преминаването на топлината през тях, породено от температурните разлики в различните области.
В новата система специалистите от GM са вложили материала скутерудит – смес от кобалт, арсенид, никел и желязо.
Те поставили материала в чипове с площ от няколко квадратни сантиметра, разположени по начин, който позволява поглъщането на максимални количества топлина.
Освен при автомобилите, новата технологията може да намери приложение и в други области, като производство на електричество от остатъчната топлина в домовете и фабриките, както и за направата на нови видов соларни панели и хладилни инсталации.
Водещи
-
Разсекретен документ на ЦРУ: Извънземни избили 23-ма войници
Нашествениците се разярили, след като летящата им чиния била свалена
08.04 | 21:00
-
Изпреварихме гърците по цени на храните
Пържолите са по 15 лв., но стигат за двама, краставиците и доматите в магазина вървят по 3 лв.
08.04 | 20:45
-
Красен Станчев: Задава се световна рецесия заради политиката на Тръмп
Според икономиста гражданите на Америка ще бъдат по-потърпевши от митата
08.04 | 20:30
-
Нов студен фронт сковава страната от 10 април
Силен и бурен вятър в цялата страна, в Североизточна България ще вали сняг и ще се образува...
08.04 | 20:16
Най-четени
-
Яйца и българско агнешко - колко ще ни струва великденската трапеза
Провокиран да коментира новините от Гърция, Иванов изтъкна, че не можем да уеднаквяваме...
08.04 | 10:45
-
Симеон Дянков: България може да спечели от търговската война
Бъдещето на българската икономика
08.04 | 11:15
-
Атанасов: Ще има основание за вот на недоверие, правителството още не е показало защо трябва да го искаме
Той беше категоричен, че върху случая има политически чадър. „Очевидно е, че е от...
08.04 | 09:29
-
Дянков: Може и да не влезем в еврозоната от 2026 г.
Ще ни отложат за известно време, заради дефицита, смята той
08.04 | 17:20