"Магнитни" бактерии ще строят компютри 09.05 | 10:24
Бактерии, способни да произвеждат и подреждат наномагнити, може да доведат до скок в развитието на паметовите устройства
Днес компютърните вируси и буболечки (bugs) са понятията, за които бихме се сетили, че са пренесени от живата природа в съвременната техника. Скоро обаче може да се окаже, че в компютрите ни се използват и технологии, взети директно назаем от материали и процеси, случващи се в живи организми.
В случая става въпрос за вид бактерии, способни да произвеждат миниатюрни магнити (наномагнити). Уникалните им качества могат да бъдат използвани за създаването на по-ефективни лазерни харддискове и по-бързи връзки в компютрите на бъдещето.
За целите на проучванията си изследователи от Университета в Лийдс са използвали вид бактерия, която "яде" желязо. С нейна помощ те създали магнитна повърхност, подобна на тези, използвани в традиционните твърди дискове. Уникалното при този тип бактерии е, че след като погълнат железните частици, те образуват в себе си миниатюрни наномагнити.
Тази своя необикновена способност бактериите дължали на определен вид протеини. В процеса на работа учените започнали да разбират как протеините събират, оформят и позиционират наномагнитите. Впоследствие изследователите установили как могат да повторят това поведение в лабораторни условия извън клетките на бактериите.
Така, в сътрудничество с Токийския университет по земеделие и технологии, учените от Университета в Лийдс се надяват да разработят подход от "дъното към върха", създавайки по-евтина и екологична електроника.
Първото магнитното поле било създадено от докторантката Джоана Галоуей, която използвала протеин, създаващ перфектни нанокристали от магнетит (феромагнитен минерал с химическа формула Fe3O4 ) в бактерията Magnetospirilllum magneticum.
С помощта на технология, която Галоуей и нейните колеги все още усъвършенстват, тези протеини ще могат да се ползват, за да вършат "черната работа" по създаването на все по-качествени и бързи твърди дискове.
Самите протеини ще работят на нанониво – ще събират железните частици, ще създават повечето магнитни части и ще ги подреждат в правилни формации, все трудни операции, които спъват развитието на този тип технологии по метода "отгоре надолу". Така пътят към създаването на по-качествени и бързи хардискове ще бъде открит.
Водещи
-
Взривни вещества бяха засечени в пратки на куриерска фирма в София
Служителите са евакуирани
27.11 | 19:00
-
Бизнесът може да кандидатства за ваучери за 25 млн. лв. за научна експертиза
За целта МИР отвори за кандидатстване в сряда процедурата “Малки иновативни грантове за малки...
27.11 | 18:15
-
Социологът Първан Симеонов напуска "Галъп Интернешънъл"
27.11 | 18:00
Най-четени
-
Биткойнът удря $500 000 до 2027 г.?
Регулациите на държавно ниво ще направят пазара по-стабилен
27.11 | 15:20
-
Европа е изправена пред риск от по-скъпа енергия
Това се дължи на очакваната най-студена зима след военното нахлуване на Русия в Украйна през...
27.11 | 15:00
-
Лена Бориславова: ГЕРБ трябва да се разграничи от ДПС за преговори с ПП-ДБ
Условията за диалог
27.11 | 09:59
-
Костадинов:Премахване на хартиените бюлетини, номерата в бюлетините и параваните
От “Възраждане” са включили и промени по отношение на критериите за избор на членове на ЦИК,...
27.11 | 10:43